Вже від сьогодні, 18 травня 2015 року, львів’яни зможуть скористатися повноцінним 3G-зв'язком від компанії «Київстар». Відчути переваги 3G зможуть наразі 2% львів’ян, які були обрані випадково, адже компанія запускає нову технологію поки що в тестовому режимі. Але, як повідомляє прес-служба «Київстару», у нашому місті вже побудована 3G-мережа, яка покриває все місто.
Отже, кожен 50–й абонент мережі, який отримає SMS-повідомлення із запрошенням протестувати 3G, зможе зробити це безкоштовно. А решті абонентів залишилось чекати зовсім недовго. І тому перед тим як планувати свій перехід на 3G, варто врахувати кілька нюансів роботи смартфонів в мережі нового для українців стандарту, щоб потім не виникало питань, на кшталт того «для чого воно потрібно, якщо не тягне».
Про шість нюансів роботи смартфону в мережі 3G ZAXID.NET розповів італієць Алессандро Ананія, 3G-експерт з впровадження технології 3G компанії «Київстар». А технічні експерти компанії доповнили його інформацію практичними зауваженнями та рекомендаціями.
Алессандро Ананія
Можливості телефону та швидкість 3G
Не всі смартфони демонструють в 3G-мережі однакову швидкість при інших рівних умовах – різниця залежить від технологій та чіпів телефону. Як пояснив Алессандро Ананія, якщо ваш пристрій дозволяє отримувати дані лише на швидкості до 21 Мбіт/с, то попри те, що технологія дозволяє більшу швидкість передачі даних , ви не зможете нею скористатись.
Технологія, за якою 3G запускають всі українські оператори мобільного зв’язку, і «Київстар», і МТС Україна» і life :) – це WCDMA 2100. В цієї технології передача даних відбувається за протоколом HSDPA +, де теоретично можлива швидкість до 42.2 Мбіт /с при завантаженні (download), і до 5,76 Мбіт /с при віддачі даних (upload).
При купівлі нового смартфону необхідно звертати увагу на коробку та інструкцію, де для кожного пристрою вказані діапазони частот, в яких він працює. Отже, для користування 3G в Україні смартфон повинен підтримувати WCDMA 2100. В інструкціях для iPhone вказано підтримку UMTS, що є одним зі стандартів 3G, який базується на технології WCDMA і також працює в діапазоні 2100 мГц.
А рівень швидкості передачі даних в конкретному смартфоні, залежить від підтримки ним протоколів HSDPA чи HSDPA +. Цю інформацію можна знайти в технічних характеристиках смартфону у розділі «стандарт зв’язку». Також інформацію про підтримку 3G тією чи іншою моделлю можна знайти на сайті GSM Arena, що спеціалізується на огляді мобільної індустрії в цілому, або на сайтах виробників.
Якщо пристрій підтримує лише HSDPA, швидкість буде нижчою. власне саме такий смартфон і має обмеження швидкості до 21 Мбіт/с. Максимальна швидкість мобільного інтернету також часто вказується на коробці з пристроєм.
Текстові сервіси та відео
Ще один важливий момент, що стосується швидкості передачі даних в мережі 3G, це сервіси, які ви використовуєте. Наприклад, програми для текстових повідомлень не потребують багато трафіку, тому швидкість їх передачі буде суттєво більшою, ніж при завантаженні відео.
Цікаво, що виробники деяких пристроїв обмежують швидкість завантаження даних. Наприклад, Samsung обмежує швидкість передачі даних до 7Мбіт/с, і навіть якщо швидкість мережі дозволяє більшу швидкість, ви не зможете перевищити заводські установки.
Експерти також стверджують, що середні показники завантаження і віддачі даних в комерційних мережах є на рівні 4-5 Мбіт/с і 1-2 Мбіт /с, відповідно. Цього цілком достатньо для нормальної роботи з браузером, соціальними мережами або для перегляду HD-відео.
Щоб перевірити реальну швидкість передачі даних у вашому смартфоні, експерти рекомендують скористатися спеціальними сервісами, наприклад, Speedtest, Traffic Monitor. Це безкоштовні додатки, які можна завантажити на телефон.
Тестування швидкості: різниця між GSM (смартфон зліва) та 3G (смартфон справа)
Кількість абонентів та навантаження мережі
Алессандро Ананія також наголосив, що чим більше активних користувачів в мережі, тим повільнішою буде швидкість передачі даних через завантаження мережі.
З проблемою перевантаження мережі стикались всі користувачі мобільного зв’язку при чинній технології GSM. Тому напевно виникає питання, в чому ж тоді перевага 3G. Алессандро Ананія пояснює переваги на прикладі звичайної розмови: в GSM ви можете чути і сприймати слова лише однієї людини, яка говорить однією мовою, а в 3G ви можете чути і сприймати інформацію трьох людей одночасно, які говорять на різних мовах. Відтак, для того щоб перевантажити мережу 3G, кількість абонентів повинна бути справді велика.
У Ferrari без 3G
«Якщо ви пересуваєтесь на Ferrari, то вам не варто думати про 3G», - говорить Ананія, пояснюючи, що під час руху в автомобілі у користувачів будуть проблеми зі зв’язком. Адже передача даних залежить від базових станцій і смартфон «переходить» від однієї базової станції до іншої.
Якщо «в стані спокою» швидкість досягає 10 Мбіт/с, то під час пересування людини, наприклад, на швидкості 20 км/год вона зменшиться до 3-4 Мбіт /с, а при швидкості 120 км/год - нижче 1 Мбіт/с.
З першого ряду чути краще
Впливає на рівень передачі даних також частота базових станцій. Чим більше їх кількість, тим кращою буде передача даних та стійкість зв’язку. Одночасно, надмірна кількість базових станцій може заважати якості роботи мережі. До речі, кількість базових станцій у Львові компанія наразі не відкриває.
Також варто зважати на віддаленість від базової станції. Тут працює простий принцип: з першого ряду чути краще, а з останнього гірше.
Зарядка з собою
Варто також враховувати, що відстань від базової станції також впливає на рівень використання акумулятора смартфону - чим далі абонент від станції, тим швидше сідає батарея, адже смартфон автоматично підвищує потужність передавача при видаленні, відтак, швидше споживається енергія.
І хоча це справедливо як для 3G, так і для 2G, експерти з’ясували, що у активного користувача Android-смартфону середньої цінової категорії, в 3G-мережі пристрій буде розряджатися приблизно на третину швидше ніж на сьогодні в форматі 2G. Останнім часом, виробники, на презентації нових моделей, а також в інструкціях, вказують, скільки пристрій здатний працювати в 3G-мережі без зарядки.
А якщо смартфон роздає 3G-інтернет як точка доступу Wi-Fi, то є шанс, що батарея сяде менше, ніж за годину активного використання.
Для деякої економії заряду батареї, сприятимуть певні зміни в налаштуваннях телефону, наприклад, щоб батарея розряджалася повільніше, можна поміняти «автосинхронізацію» на «синхронізацію за розкладом» або на «ручну синхронізацію».
Суттєвої економії можна досягти, якщо змінити налаштування автоматичного запуску таких додатків як Skype чи Viber, що за звичай працюють у фоновому режимі, відповідно, весь час споживають трафік і використовують ресурс батареї.
А якщо людині потрібно бути весь час на зв'язку і в інтернеті, то просто доведеться вибирати: заряджати батарею кілька разів на день, купувати собі зовнішній акумулятор Power Bank, або просто купити телефон з більш ємною батареєю. Крім того продовжити роботу смартфону можна якщо примусово вибрати 2G в зоні, де є і 2G, і 3G. Це може продовжити ресурс батареї на 10-30%.
Деякі виробники збільшують ресурс батареї за рахунок корпусу пристрою – виготовляють каркас телефону, так зване «шасі», яке поєднує всі функціональні модулі, з алюмінію. А також у виробництві використовують графіт і тепловідводи, що впливають на температуру корпусу і знижують нагрівання акумулятора, що також продовжує термін автономної роботи смартфону.
Проте, більшість порад та інструкцій, покликаних подовжити автономний час роботи смартфону, зводяться до відключення додатків, якими не користуєтесь в даний момент. А також до авторегуляції яскравості підсвічування екрану.