«Шоколадні» санкції – привід покарати Порошенка за євроінтеграцію, - експерт
Наміри Росії запровадити спеціальні мита на імпорт українського шоколаду не пов'язані з відповіддю на заходи українського уряду щодо захисту вітчизняних автомобілевиробників. За цим стоїть велика політика, зокрема, бажання покарати Петра Порошенка за його активність у євроінтеграційних процесах України.
Таку думку висловив керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.
«На мій погляд, ті санкції, які хоче застосувати Росія, - не перші і не останні. Вони не пов'язані з реакцією на захисні дії українського уряду щодо інтересів вітчизняних автовиробників. Я думаю, що тут ситуація глибша і серйозніша. За цим, безумовно, стоїть велика політика і намір покарати Порошенка за його євроінтеграційний внесок», - цитує Фесенка Укрінформ.
Він нагадав, що власником «Рошену» є Петро Порошенко, який багато зробив для європейської інтеграції України на різних посадах, починаючи ще з роботи міністром закордонних справ та на посаді міністра економіки, коли активно займався підготовкою до підписання Угоди з ЄС, зокрема й торік, під час завершення процесу парафування економічної частини Угоди: «І в Росії всі це чудово знають. Там не задоволені тим, що Україна виходить на підписання нової угоди з Євросоюзом».
Для підтвердження своїх слів Фесенко послався на думку російських колег: «Мені доводилося чути від деяких російських колег, що справа не в тому, що вся Україна так рветься до Євросоюзу, а це все так звані олігархи, великі власники. Мовляв, у них є свої інтереси. Тому треба або домовлятися із цими власниками, або зробити їм серйозні попередження. Удар зробили по людині, яка є не просто великим власником, але й людиною, яка зробила багато для європейської інтеграції. Оце таке показове точкове покарання. Це така російська логіка».
При цьому політолог сподівається на позитивне вирішення проблеми. «Думаю, що врешті-решт проблему знімуть, оскільки, на мій погляд, серйозні претензії до «Рошена» навряд чи можуть бути. В принципі, жодних проблем раніше не виникало. Якби були якісь технічні претензії, їх можна було б зняти без такого розголосу і без публічних санкцій», - переконаний він.
Окрім того, Фесенко не виключає тут і ознак конкурентних воєн: «Це конкурентна війна на російських ринках. Хочуть сильного конкурента витіснити з ринку, або навпаки - трошки пригальмувати».
Він звернув увагу й на час появи такої ініціативи з боку Росії. «Це повідомлення з'явилося напередодні сьогоднішньої зустрічі прем'єр-міністрів у Сочі. Це - як у шаховій партії - росіяни зробили перший хід. Це таке попередження, певний тиск, певна економічна атака, і, відповідно, прем'єру Азарову у Сочі доведеться розв'язувати і цю проблему», - зауважив керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента».
«Я думаю, розпочинається велика контргра Росії, спрямована на те, щоб зупинити процес підписання нової угоди між Україною і Європейським Союзом. Це початок інформаційного економічно-політичного тиску перед зустріччю прем'єрів, конкурентні війни і конкретні точкові дії Росії проти людей, яких вони вважають провідниками європейської інтеграції України», - підсумував Фесенко.
Нагадаємо, Російська Федерація заявила про плани ввести спецмита на імпорт із України вугілля, шоколаду та скла у відповідь на обмеження імпорту автомобілів Україною.
Додамо, що 12 липня уряд Туреччини ухвалив рішення про підвищення мит на імпорт волоських горіхів з України на 23% - до 66,2%. Рішення набрало чинності сьогодні.