Симпатії опозиційно налаштованих виборців зміщуються у бік нових політичних сил
Святом нездійсненних обіцянок має всі шанси стати Форум об'єднаної опозиції, що пройшов минулими вихідними в Києві. Інакше не можна охарактеризувати привселюдні обіцянки нового лідера об'єднаної опозиції Арсенія Яценюка: у разі перемоги очолюваної ним політичної сили, повністю змінити політику в державі.
На тлі обіцянок розробити процедуру імпічменту, відкликання народних депутатів, націоналізації підприємств, ліквідації пільг для депутатів і т.д. ані слова не було сказано про те, який план дій пропонує опозиція в разі своєї перемоги.
На думку директора Інституту глобальних стратегій, політолога Вадима Карасьова, процедура імпічменту, яка стала центровим посилом у виступі Яценюка, є головним меседжем виборцям. «Визначено головний напрямок удару - боротьба проти влади», - вважає політолог. При цьому він зазначає, що це дуже складний технологічно проект і швидше за все він більше розрахований на публічну риторику, ніж на реальне вирішення цього питання.
Деякі пропозиції взагалі вражають своєю екзотичністю. Так, наприклад, ініціатива змінити всіх суддів у державі на випускників юридичних факультетів є нездійсненою, вважають експерти. «Можна подумати, що зараз у нас є кілька тисяч готових досвідчених професійних суддів, готових за мінімальну зарплату виносити незаангажовані справедливі рішення», - говорить В. Карасьов. Всі інші ініціативи - це суміш раціонального з ірраціональним. На думку директора Агентства моделювання ситуацій, політолога Олексія Голобуцького, Форум продемонстрував відсутність ідеологічного та ідейного змісту в «об'єднаної опозиції». За його словами, під час заходу пролунали традиційні для «Батьківщини» популістські гасла в стилі «відняти і поділити», кілька пом'якшені лібералізмом самого Арсенія Яценюка.
Більш того, незважаючи на гучну назву, «об'єднана опозиція» так і не змогла вийти за рамки об'єднання двох політичних сил. На думку В. Карасьова, використання об'єднанням «Батьківщини» та «Фронту змін» терміна «об'єднана опозиція» є некоректним. «Фактично, це - звичайне об'єднання активів двох політичних сил, угода між Яценюком та Тимошенко, - упевнений експерт. - Лідер «Батьківщини» розуміє, що у неї є шанс вийти на свободу тільки в тому випадку, якщо опозиції вдасться взяти гору над владою та Арсеній Яценюк потрібен їй, оскільки, зрозуміло, що сама у виборах вона участі взяти не зможе. З іншого боку, Яценюку та «Фронту змін» потрібен бренд «Батьківщини» і Тимошенко як борців з режимом і постраждалих від нього. Цікавий також кадровий та організаційний ресурс Батьківщини». За його словами, ця угода виправдана, можливо, ефективна, але на нішу об'єднаної опозиції це об'єднання претендувати не може.
На думку керівника Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка, «відсутність на Форумі Кличка, Гриценка та Королевської свідчить про те, що повноцінного об'єднання не вийшло. Більш того, цілком можливо на парламентських виборах нас очікує гостра конкуренція "старої" і "нової" опозиції. І якщо офіційно головний удар об'єднаної опозиції буде спрямований проти влади і ПР, то неофіційно основна боротьба буде вестися проти молодих амбітних конкурентів».
Причини тому - очевидні. В умовах, коли політики і політичні сили, представлені в українському парламенті протягом 20 останніх років, не можуть запропонувати виборцю зрозумілих кроків щодо поліпшення економічної ситуації в країні, їх рейтинг знижуватиметься, що вже зафіксовано соціологами: відчутного ефекту від об'єднання не відбулося, а сумарний рейтинг навіть зменшується порівняно з тими показниками, на які могли б претендувати «Батьківщина» і «Фронт змін», йдучи на вибори поодинці. І в таких умовах логічним і зрозумілим є зростання рейтингів нових політичних сил: «УДАРу» Віталія Кличка та «України – Вперед!» Наталії Королевської. Ці сили не мають негативного балансу перебування у владі, а також історії попередніх помилок при владі. Кличко має чудовий імідж відомої у всьому світі персони та декларує прихід у політику нових людей. Що стосується Королевської, то виборцю, очевидно, імпонує не тільки її ідея відкритості у формуванні виборчого списку в результаті українських праймеріз, але і потужна економічна програма “Нова економіка — нова країна”, в якій прописані чіткі і зрозумілі кроки по запровадженню в Україні нової економічної моделі розвитку, яка допоможе не лише вийти з кризи, але й стати на шлях поступу. Зараз програма проходить обговорення в регіонах, щоб включити в неї максимальну кількість побажань та пропозицій українців.
Виборці вже оцінили системний підхід та нові принципи до підходів у політиці, які пропонують нові політичні сили. Про це свідчить також зростання їхнього рейтингу: так, за партію «Україна-Вперед!», згідно з даними Центру Разумкова, вже готові проголосувати близько 5,4% виборців. Кличко набирає 10,1% голосів станом на кінець квітня. Таким чином, увага опозиційно налаштованих виборців поступово зміщуються до нових лідерів та нових програм ефективного розвитку економіки і країни.