До львівської міської дитячої лікарні на вул. П.Орлика «швидка» привезла хлопчика, якому ще не має й п’яти років, що скаржився на сильний біль у животі. Контрастний рентген показав, що у дитини заворот кишківника. Він закрутився по всій довжині, і якщо терміново не допомогти хлопчику, може виникнути некроз кишки. Тоді нежиттєздатну частину доведеться видалити, а це значно ускладнить маленькому життя. Тому пацієнта відразу взяли в операційну.
Батьки хлопчика розповіли, що син практично з народження мав проблеми з кишківником. Він часто скаржився на біль у животі, відмовлявся їсти, побоюючись виникнення болю, через що погано набирав вагу, став дратівливий, знервований. Вони ходили на консультації до різних спеціалістів, здавали аналізи, проходили УЗД, але у хлопчика не знаходили жодних патологій. Врешті-решт малого скерували до психолога, мовляв, це у нього психосоматична, надумана проблема. І хлопчик ходив, аж поки його з гострим болем не забрала «швидка».
Завідувачка II хірургічного відділення лікарні Галина Курило, яка очолювала операційну бригаду, розповіла ZAXID.NET, що за останні роки у них було до 10 пацієнтів, у яких діагностували синдром мальротації, який частіше називають синдромом Ледда.
«Це вроджена вада, основою її клінічних проявів є порушення фіксації кишківника. Вона може проявлятися у новонароджених, у 5-10 років, підлітковому і навіть дорослому віці. Якщо вчасно не надати таким дітям хірургічну допомогу, може виникнути некроз, частину кишківника доведеться видалити, що значно ускладнює лікування таких дітей і їхнє подальше життя», – каже Галина Курило.
Під час операції хлопчика з заворотом кишок
Якщо до лікарні, за словами дитячого хірурга, потрапляють діти з заворотом і некрозом раннього віку і їм доводиться видаляти частину кишківника, то існують різні методики подовження кишківника до таких розмірів, при яких дитина надалі зможе жити. Ще трохи кишківник виросте. Якщо це стається у підлітковому віці, коли кишківник уже повністю сформований і доводиться видаляти велику частину, такі хворі можуть розраховувати лише на трансплантацію кишківника. У нас таких пересадок не роблять. Торік у клініках Європи, за словами Галини Курило, пересадили лише вісім кишківників.
«Коли дитина скаржиться на періодичні болі у животі, які тривалий час спонтанно то виникають, то зникають, можуть бути незначними або гострими, і нема пояснення, що могло їх спровокувати, батькам у жодному разі не можна заспокоюватися. Якщо на УЗД не вдалося з’ясувати причину болю, слід іти до хірурга, робити контрастний рентген і встановити причину. Таким дітям можна допомогти і врятувати від трансплантації кишківника лише при вчасному зверненні по медичну допомогу», – каже Галина Курило.
Хлопчика оперували впродовж двох годин. Закрутилася більша частина кишківника. Розкрутити його і розкласти так, як би це мало бути у здорової дитини, було неможливо, бо у маленького була ще аномалія судин. Там де мало бути три судини, була одна, спільна для товстого і тонкого кишківника. Тому хірурги вклали і зафіксували його так, щоб була прохідність судин і кишківник міг нормально працювати.
Хлопчик вчасно потрапив до рук лікарів і йому вдалося уникнути некрозу кишківника, що значно полегшило його лікування.
Маленького пацієнта вже виписали з лікарні. Днями він приходив на перевірку і лікарі лише тепер можуть впевнено сказати, що кишківник у хлопчика працює нормально. Батьки розповіли, що син з апетитом їсть, став спокійний, врівноважений. Зник больовий вираз обличчя, з яким хлопчик ходив останні чотири роки. Дитина стала часто посміхатися і повертатися до нормального життя.