СОТ може застосувати санкції до України, – екс-міністр
Заява країн-членів СОТ і США свідчить про відсутність системної зовнішньоекономічної політики України.
"Такий поворот подій може значно ускладнити переговорний процес України з Митним Союзом і повноцінне існування в системі ЗВТ СНД, адже рівень тарифного захисту цих об'єднань значно вищий, ніж в Україні, і без належного обмеження може шкодити їх економічним інтересам", - написав на своїй сторінці у Facebook колишній міністр економіки Богдан Данилишин.
"Негативна реакція держав-членів СОТ на можливий одноосібний перегляд тарифних зобов'язань України може призвести до застосування санкцій обмежувального характеру (не лише тарифних) стосовно України, наслідком чого може стати погіршення ситуації з експортом, висунення вимог до України щодо компенсаційних механізмів, ініціювання країнами-членами СОТ обговорення виконання Україною зобов'язань у межах СОТ", - наголосив він.
Данилишин також вважає, що Україна не вжила достатніх заходів для того, аби уникнути можливих негативних наслідків приєднання до СОТ.
"Все не можна було передбачити одразу. Але СОТ має відповідні механізми для виправлення сформованої ситуації, яка, на думку країни-члена СОТ, загрожує її національним і торгово-економічним інтересам. Для того, аби говорити про вплив або шкоду від вступу України до СОТ, треба розуміти і бачити внутрішню структуру економіки України, політичні та бізнесові інтереси правлячих кіл. Вони говорять про реформи і модернізацію, але не зацікавлені в них. Реформи - це зміна структури економіки, ліквідація сировинної орієнтації експорту, а отже і надприбутків олігархів", - додав він.
Раніше повідомлялося, що торговий представник США висловив серйозну стурбованість США стосовно запиту України щодо перегляду мит на більш ніж 350 товарів, на які вона погодилася при вступі до Світової організації торгівлі в 2008 році.
Нагадаємо, у жовтні Україна звернулася до СОТ з інформацією про намір підвищити імпортне мито на 371 товарну лінію. Це звернення викликало стурбованість торговельних партнерів України в ЄС і США.
26 листопада учасники Ради з торгівлі товарами СОТ (23 учасники) на своєму засіданні ухвалили заяву, в якій закликають Україну відкликати свою заявку на перегляд тарифних ставок. Учасникам Ради, згідно із заявою, незрозуміло, якими будуть компенсаційні заходи з боку України. Крім того, їх турбує недостатня прозорість з боку України в цьому питанні. Заяву підписали найбільші держави - учасники СОТ, зокрема й США, країни ЄС і Китай.