США поновили санкції ООН проти Ірану через ядерну угоду
Уряд США поновив санкції проти Ірану, які були введені раніше резолюціями Ради Безпеки ООН та призупинені після підписання Іранської ядерної угоди у 2015 році. Про це йдеться в офіційній заяві Державного секретаря США, поширеній у суботу, повідомляє Укрінформ.
«Проти Ірану знову застосовуються санкції відповідно до процесу швидкого відкликання, позначеного в резолюції 2231 Ради Безпеки ООН. 20 серпня США повідомили голову Ради Безпеки про грубе невиконання Іраном його зобов'язань за Іранською ядерною угодою (JCPOA). Це запустило 30-денний процес щодо скасування раніше припинених санкцій ООН, які знову набувають чинності о 20:00 за східним часом 19 вересня», - зазначається в повідомленні.
Як уточнили в Держдепі, в суботу знову поновлюють дію обмеження, визначені в резолюціях Ради Безпеки ООН №1696, 1737, 1747, 1803, 1835 і 1929.
У Вашингтоні пояснили цей крок не лише тим, що Іран не виконує своїх зобов'язань за JCPOA, але також, що Рада Безпеки не змогла продовжити ембарго ООН на зброю щодо Ірану, яке діяло 13 років.
«Бездіяльність Ради Безпеки відкрила б можливості для Ірану придбати різні види звичайної зброї, починаючи з 18 жовтня. На щастя для світу, США вжили відповідальні кроки, щоби цього не сталося», - підкреслили в Державному департаменті США.
Водночас, Німеччина, Франція і Великобританія відмовилися підтримати США у питанні відновлення санкцій проти Ірану після 20 вересня. Як йдеться в листі постійних представників цих країн при ООН, адресованого Раді Безпеки ООН, який було оприлюднено у п'ятницю, 18 вересня, будь-які рішення або дії з боку США, спрямовані на активування механізму щодо відновлення санкцій ООН проти Ірану, «не матимуть юридичної сили» через вихід Вашингтона з угоди щодо ядерної програми Ірану.
Нагадаємо, у червні 2015 року п'ять країн-постійних членів Ради Безпеки ООН, а також Німеччина, після багаторічних переговорів з Іраном уклали ядерну угоду, яка передбачала можливість використання Іраном атомної енергетики в обмін на гарантії, що він не матиме ядерної зброї. Президент США Дональд Трамп у травні 2018 року в односторонньому порядку вийшов з цієї угоди і запровадив проти Тегерана нові санкції.
У відповідь на вихід США з ядерної угоди з Іраном та відновлення чинності американських санкцій проти Тегерана останній став оголошувати про поетапні відмови від дотримання пунктів ядерної угоди. Інші підписанти цієї угоди з Іраном - Німеччина, Франція, Великобританія, Росія та Китай - наголошували, що не мають наміру виходити з угоди.