Стань багатшим: уроки фінансової грамотності від українських банків
Останнім часом ряд великих фінансових установ країни взяли на себе важливе і відповідальне завдання – сприяти підвищенню рівня фінансової грамотності населення. І особливо в цій ініціативі досяг успіху один з найбільш соціально відповідальних банків України – банк «Надра», який на сьогодні реалізує кілька довгострокових просвітницьких фінансових проектів.
Нещодавно у п’яти областях України фахівці банку провели фінансові практичні заняття з різними категоріями населення: школярами, пенсіонерами, молодими сім'ями, підприємцями. Місяць фінансової грамотності банку «Надра» був приурочений до Всесвітнього дня заощаджень. Так, у Харкові, Кривому Розі, Ужгороді, Донецьку та містах Сумщини фахівці фінустанови в ході практичних занять навчали гостей тонкощів банківського обслуговування, а також вмінню грамотно складати і розподіляти свій бюджет, зберігати та накопичувати кошти.
Молоді фінансисти
Безумовно, до кожного учасника програми в банкірів свій підхід.
Для школярів співробітники фінустанови проводили практичні ігри. Наприклад, команди учнів прораховували статті доходів і витрат, на конкретних прикладах розглядали, як найвигідніше розподілити кишенькові гроші. Серед таких завдань як повсякденні випадки з життя – поїздка на пікнік, святкування дня народження, так і більш глобальні речі, наприклад, вступ до вишу.
Варто зазначити, що самі школярі до заняття підійшли дуже серйозно, активно брали участь у практичних іграх й уважно слухали банкірів.
«Тепер я розумію, що економити – зовсім не означає у всьому себе обмежувати, потрібно просто правильно розподіляти бюджет, – ділиться враженнями від заняття десятикласниця з Шостки (Сумська область) Катя Одноліток. – Також я дізналася, як можна заробити на зекономлених грошах».
А її ровесників з Охтирської школи (Сумська область) зацікавила історія банківського ринку. «Заняття дуже сподобалося, воно було повчальним. Ми дізналися про Всесвітній день заощаджень, про історію виникнення банків», – діляться враженнями десятикласники Саша Решетило, Іра Бова і Маша Соболєва.
Як розповідають співробітники фінустанови, цього літа банк «Надра» провів фінансовий дитячий табір під Одесою, де діти з різних куточків України могли спробувати себе в ролі підприємців, самостійно відкриваючи і розвиваючи свій бізнес. Подібні фінансові ігри проводили для дітей фахівці цього банку.
Доступно всім
Не менш яскравими і надовго запам’ятаються фінансові заняття для людей пенсійного віку. Ці практичні заняття з питань фінансів і заощаджень також пройшли в дружній і неформальній обстановці. Адже фахівці банку «Надра» вже мають позитивний досвід у проведенні таких заходів – цьогоріч восени співробітники фінустанови більш ніж в 70 містах України відкрили перший фінансовий Пенсійний клуб.
Як грамотно зберігати й примножувати кошти, як користуватися банківською платіжною карткою, як зрозуміти, що банк надійний, як розрахувати прибуток по депозиту або розібратися у відсоткових ставках по кредиту – це і багато іншого обговорюють співробітники банку з гостями Пенсійного клубу.
Наприклад, щоб оформити депозит на вигідних умовах, учасники зустрічі розігрували реальні ситуації, де гості ставали і менеджерами фінустанови, і клієнтами, які хочуть розмістити вклад у банку.
«Побільше б таких заходів, – каже Ірина Андріївна Масленникова, учасниця Пенсійного клубу в Ужгороді. – Крім того, що я дізналася корисну інформацію про те, як користуватися банкоматом і вигідно розміщувати вклади в банках, я також познайомилася з цікавими і чудовими людьми».
Учасниця Пенсійного клубу в місті Лебедин (Сумська область) Валентина Петрівна Спесива також вважає, що отримані знання в Пенсійному клубі обов'язково знадобляться їй у майбутньому: «Тут ми отримали великий обсяг важливої інформації, якої не знайдеш у газетах».
Заходи пройшли під егідою Нацбанку України в рамках Тижня фінансової грамотності та програми Незалежної асоціації банків України з підвищення фінансової грамотності населення.