Стипендію за січень студентам нарахують за старими правилами
З нового семестру студенти вищих навчальних закладів будуть отримувати щонайменше 1000 грн
З нового семестру студенти вищих навчальних закладів будуть отримувати щонайменше 1000 грн соціальної або 1100 грн академічної стипендії. Тим часом кількість бюджетників, які отримають гроші від держави, поменшає майже вдвічі. Зараз у вишах поспішають розібратись з новими правилами та розроблять критерії, за якими студенти зможуть потрапити до числа щасливців-стипендіатів.
У «Львівській політехніці» сесія у розпалі. Для бюджетників на кону доля стипендії.
«Я якраз попадаю в ту золоту середину, коли, може, буду мати стипендію, а може і ні. Все залежить від того, як я зараз напишу ще цей екзамен і ще один», ― каже Олександр, студент Інституту економіки.
Але якщо торік кожен розумів, скільки потрібно набрати балів, аби не втратити грошей, то цього разу чекають сюрпризів. Єдине, що знають, в наступному семестрі стипендіатів суттєво поменшає.
«Нас на потоці 60 людей. З них близько 30 ― державники. Сказали, що десь 12 людей будуть мати стипендії», ― каже четвертокурсниця Юля.
У Франковому виші студенти вже встигли забути про сесію. Тепер голову ламають працівники навчального закладу. Визначають, хто заслуговує на винагороду.
Постанова Кабміну передбачає, що на академічну стипендію можуть претендувати 40-45% бюджетників. А визначають їх з допомогою рейтингу успішності. Для кожного факультету він свій.
«До прикладу, візьмемо 43%. Це 43% і для студентів педагогічної освіти, студентів факультету журналістики і студентів фізичного факультету. Рейтинг в усіх них трьох буде відрізнятися. Десь найнижчий рейтинговий бал може бути 4,1, а найнижчий рейтинговий бал буде 3,6», ― пояснює начальник студентського відділу ЛНУ ім. І. Франка Роман Яцикович.
Тож у лютому стипендії отримають лише найкращі в рейтингу. Те ж саме і в політехніці. Але з нового семестру варто подбати і про позакласну активність. Адже з літа 90% рейтингу ― це оцінки, а ще десять ― це власні критерії вишу, як от громадська, наукова, спортивна чи культурна діяльність.
«Наприклад, за наукову діяльність ми розписали вимоги до додаткових балів за конкретні досягнення. Як от, опублікована стаття в тому чи іншому журналі, виступ на науковій конференції. Буде враховуватись рівень цієї конференції», ― розповідає проректор НУ «Львівська політехніка» з науково-педагогічної роботи Олег Давидчак.
Буде і ще один вид стипендії ― соціальна. Це тисяча гривень для більшості категорій і 2000 грн для дітей-сиріт.
«Студент отримує або соціальну стипендію, або академічну. Крім студентів, які є сиротами, вони, очевидно, мають право на соціальну стипендію і на академічну стипендію. Але соціальну стипендію отримують лише ті студенти, які не мають академічної заборгованості», ― пояснює Давидчак.
Загалом на соціальну стипендію претендуватимуть 8 категорій населення.
«Діти-сироти, чорнобильці і шахтарі або діти шахтарів будуть мати право на отримання стипендії з 1 січня у випадку, якщо вони звернуться в вищі навчальні заклади із заявою впродовж січня-лютого-березня», ― каже заступник начальника міського управління соцзахисту Леся Дронь.
У вересні на соціальну стипендію зможуть претендувати ще чотири категорії: учасники бойових дій, діти загиблих учасників АТО, героїв Небесної сотні і внутрішньо переміщені особи. Стипендія ж за січень студентам надійде з дня на день. Її нарахують ще по-старому. Однак, наразі у вишах не готові сказати якою буде сума.
«Нам прийде з Міністерства роз'яснення, за якими цифрами все це виплачувати, але за січень отримають стипендію ті, хто отримував її в грудні. Тобто, за минулий семестровий контроль», ― каже начальник студентського відділу ЛНУ ім. І. Франка Роман Яцикович.
Напевне, підвищені стипендії будуть уже в лютому. Для вишів мінімально вона становитиме 1100 гривень. Деякі, як от майбутні вчителі математики, інформатики, природничих наук, студенти деяких інженерних спеціальностей, отримуватимуть 1400 гривень. А відмінники ― 1600 грн.