TED-ідеї: Сюрпризи китайського зодіаку
11 грудня у Києві відбудеться щорічна конференція TEDxKyiv 2016. Цьогоріч конференція має назву Мости (Bridges), адже саме через єднання окремих умінь та ідей, можна отримати силу, що здатна робити величезні зміни на краще та для всіх.
Чи думали ви колись про китайський зодіак у контексті мосту для розуміння східного способу мислення? Ви можете не вірити у сам зодіак, але зважаючи, що це робить чверть жителів планети, краще, як мінімум, мати про нього деяке уявлення. А як максимум, китайський гороскоп дійсно зможе для вас підібрати ключики й дозволить зрозуміти китайську культуру. Напередодні Нового року (котрий у 2017-ому буде роком півня) ділимося кількома TED-секретами про китайський зодіак.
То що таке китайський знак зодіаку? Китайці вірять, що він показує більше, ніж просто ваш вік, – це вікно до вашої особистості, кар'єри, любові перспектив і майбутньої доброї (або злої) вдачі. Навіть китайським студентам властиво, замість того щоб сказати: «Я на першому курсі», говорити: «Я – свиня» або «Я – кінь».
Китайський зодіак залежить від місяця (а не від сузір'їв, як у греко-римській системі зодіаку). Він розділений на 12-річний цикл, де кожен рік представляє інша тварина-символ. Кожна дитина у Китаї, Тайвані та Сінгапурі знає історію китайського зодіаку. Це те, про що вони дізнаються від народження. «Якщо ви запитаєте людей у Китаї, чи вони вірять у зодіак, – багато спочатку скажуть: «Ні, ні. Ми сучасні», – розповідає TED-доповідач, письменниця та засновниця фонду з популяризації китайської культури ШаоЛань Сює. – Але якщо ви запитаєте їх, коли вони хочуть мати дітей, вони скажуть: «Було б непогано мати дитину-дракона».
Батьки у Китаї зазвичай вибирають конкретні роки для народження дітей. До того ж, китайці схильні вираховувати і правильні комбінації тварин-батьків, адже вважають, що «правильні» діти «правильних» батьків здатні принести сім’ї багатство, славу та процвітання. Ці індивідуальні рішення сім'ї у справах сім'ї можуть здатися дрібномасштабними, але це може викликати суттєві зміни навіть у економіці країни. Наприклад, за даними BBC та китайського уряду, у січні 2015 року було зроблено дуже багато кесаревих розтинів. Чому? То був останній місяць у році коня. Вони не стільки люблять цю тварину, скільки намагались уникнути появи «менш привабливих» малюків-козлів.
Тигра також не дуже шанують через його мінливий темперамент. У багатьох регіонах Китаю різко падає народжуваність у ці роки – інколи до 10%. Проте іноді прогнози зодіаку можна тлумачити навпаки, бо саме діти-козли та діти-тигри зіткнуться із меншою конкуренцією у своєму житті. Можливо, у цьому сенсі їм пощастило найбільше. Як проаналізувати список Forbes із 300 найбагатших людей світу, то можна побачити, що дві «найнебажаніші» тварини – коза та тигр – знаходяться на перших місцях, випередивши навіть дракона. Тож, можливо, у деяких випадках щастя і фарт – це мати набагато менше суперників.
Також варто знати, що багато китайців приймають рішення щодо інвестицій, зважаючи на свій зодіакальний індекс. А оскільки Китай відіграє важливу роль у глобальній економіці і геополітиці, рішення, обумовлені зодіаком та іншими китайськими традиціями, врешті-решт впливають і на події у всьому світі. Й напевно, це є зайвим нагадуванням про те, наскільки важливо звертати увагу на різні культури, різні країни, і правильно розуміти численні подібності та відмінності. Бо у глобальному світі, так чи інакше все взаємопов’язане. Через мости.
Квитки на конференцію TEDxKyiv 2016. Мости – доступні на офіційному сайті конференції.
Фото з порталу Chineasy