Тернопільські депутати вимагають в Яценюка повернути Почаївську лавру державі
Депутати Тернопільської обласної ради прийняли звернення до прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, в якому просять скасувати розпорядження Кабміну від 17 липня 2003 року про виключення із складу Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника споруд Почаївської Свято-Успенської лаври.
Таке звернення розміщене на офіційному сайті Тернопільської облради.
У зверненні йдеться про те, що депутати стурбовані ситуацією, яка виникла довкола питання майбутнього Почаївської лаври.
«Почаївська лавра з часу заснування була осередком українського православ’я. Однак через багаторічну окупацію духовної святині комісарами «русского міра», це молитовне місце цілеспрямовано перетворювалося в осередок антиукраїнства, міжконфесійної неприязні, розбрату та протистояння на Тернопільщині», - йдеться у зверненні.
Депутати зазначили, що такі тенденції посилилися у зв’язку із прийняттям Кабміном розпорядження від 17 липня 2003 року №438-р «Про виключення із складу Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника споруд Почаївської Свято-Успенської лаври». В грудні того ж року уряд Януковича передав комплекс споруд лаври у безкоштовне користування представникам Української православної церкви Московського патріархату, про що укладено договір між Держбудом та Свято-Успенською Почаївською лаврою. Договір діє 49 років – до 1 січня 2052 року.
«Такі дії Януковича мали на меті знівелювати не лише українську історію, а й українську церкву. Українські християнські центри – Зарваниця, Почаївська, Святогірська та Києво-Печерська лаври, Софія Київська – це духовне багатство українців. До українських святинь із молитвами йдуть паломники з усього світу, тому вони повинні належати лише українському народові», - наголошують депутати.
У зверненні зазначено, що 29 травня 2001 року Кабмін відніс комплекс пам’яток культурної спадщини у містах Кременці та Почаєві до відання Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника. Відтак згідно з розпорядженням Кабміну у 2002 році усі пам’ятки були передані зі спільної власності територіальних громад сіл та міст Кременецького району у державну власність з віднесенням до сфери управління Держбуду України.
З огляду на це депутати Тернопільської обласної ради вимагають скасувати розпорядження Кабміну від 17 липня 2003 року.
Також депутати проголосували за те, щоб це звернення надіслати усім народним депутатам Верховної Ради від Тернопільщини.