У Бориславі складна екологічна ситуація, – експерт
У Бориславі Львівської області під час дослідження поверхневих вод р. Тисмениця, Ратучинка, Кунерлянка, а також підземних вод, зокрема води криниць, - показали, що вони хронічно потерпають від фенолів.
Про це 31 березня у Львові під час наради міжвідомчої робочої групи Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки доповіла міністру надзвичайних ситуацій України Вікторові Балозі кандидат хімічних наук, науковий співробітник згадуваного Відділення Ольга Романюк. Вона представила довідку про екологічну ситуацію у Бориславі, на основі результатів моніторингу.
За словами О.Романюк, забруднення води значно зростає у періоди дощів. Забруднені ґрунти стають джерелом забруднення підземних вод. «В районі озокеритової шахт води забруднені не лише фенолами, а й важкими металами. Перевищення норми вмісту кадмію і марганцю є порядку у 7-10 разів. Зрозуміло, така вода не є придатною для пиття», – зазначила Ольга Романюк.
Окрім цього, за словами О.Романюк, у Бориславі потерпають від забруднення ґрунти та повітря. Причини забруднень як природні, так і техногенні.
«Вуглеводні – нафта і газ - виходять на поверхню через зони тектонічних порушень, а також через наявність широкої сітки свердловин, шахтних криниць, через які нафта і газ мігрують на поверхню. – повідомила науковець - Основна причина, чому населення потерпає від загазованості, - місто побудоване на родовищі. Будинки розташовані у безпосередній близькості від свердловин, або навіть побудовані на колишніх копанках. Наприклад, є школа, яка стоїть на місці 27 копанок. Зрозуміло, проблема загазованості буде виникати постійно».
О.Романюк поінформувала: «Ґрунти м. Борислава потерпають від забруднення фенолами і нафтопродуктами, у меншій мірі – від важких металів. Найбільш забрудненими є ґрунти у центральній частині міста, а також ділянка, яка прилягає до озокеритової шахти, що за 300-500 метрів від центру міста».
Зазначимо, що впродовж 6 років Відділення фізико-хімії горючих копалин Інституту фізико-органічної хімії і вугільної хімії ім. Л.Литвиненка НАН України на замовлення Львівської ОДА здійснює моніторинг екологічної ситуації у м. Бориславі, що є складною унаслідок понад 150-річного видобутку нафти і газу на теренах міста. Результати моніторингу показують, що проблеми не можна ліквідувати одномоментно, необхідно постійно здійснювати заходи з ліквідації негативних наслідків для довкілля.