У День міста у Львові заспівали давню духовну музику, якій більше тисячі років

КультураМарічка Крижанівська, 8 травня 2017, 21:25 1835 0

Львівський хор «Клірос», який заснували при літургійному центрі «Передання» відроджує давню духовну музику. Концерт влаштували 8 травня у дворику біля Домініканського собору.

У центрі Львова біля майже трьохсотрічного Домініканського собору у День міста зазвучала духовна музика, ровесниця цієї церкви і навіть давніша. Корені таких ірмосів або як їх ще називають напівів, сягають аж тисячі років, переконує керівник хору «Клірос» єромонах Лука Михайлович.

«Ця музика до XV-XVI століть не була записана, вона була в усній традиції. Інколи, можливо, були деякі збірники в такій давній нотації. А власне в XVI столітті вона почала записуватися первісноєвропейською нотацією. І завдяки цьому ця музика дійшла до нас», – розповів єромонах Лука Михайлович.

В українських архівах і бібліотеках, зокрема у Львові, зберігають унікальні давні рукописи із такими нотами. І саме ці джерела повертає до життя львівський хор «Клірос», який заснували при літургійному центрі «Передання».

Ярина Тарасюк почала співати ці напіви, бо вважає їх цілком сучасними і вічними.

«З одного боку це давні речі, а з іншого боку, коли ми читаємо давні тексти «Іліаду» чи Шекспіра, для нас не так важливо історичну епоху відтворити, а там ставляться такі питання чи даються такі відповіді, які важливі чи можуть дати нам відповіді. Оце мене в цій музиці цікавить», – зізналася Ярина Тарасюк.

фото прес-служби ЛМР

І попри те, що це музика церковна – фрагменти богослужінь, вона все ж увібрала в себе грецькі мотиви, балканські нотки, але найбільше українські народні мелодії.

«Ми бачимо, що дуже зараз розповсюджений, кажу вже як медик, а не як співачка, синдром хронічної втоми. Звідки та втома – ми шукаємо і не знаходимо. Тому для мене така давня духовна музика – це завжди джерело життєдайної сили», – додала Неля Ільченко, співачка хору «Клірос».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук