У ДФС розповіли, на що потратили грантові кошти від ЄС, які доведеться повернути
Загалом ДФС встигла отримати від Єврокомісії майже 3 млн євро
У Державній фіскальній службі України підтвердили ZAXID.NET, що Єврокомісія призупиняє співпрацю з ними щодо реконструкції та розбудови пунктів пропуску на україно-польському кордоні. Мова йде про грант на 9,3 млн євро у рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна. З цих коштів ДСФ отримала лише частину траншу – 2,94 млн євро грантових коштів. 843 тис. євро з них встигли витратити. Однак ця сума передбачає ще перевірку аудиторів.
Варто зазначити, що згідно умов Програми, якщо кошти були використані неефективно, вони підлягають поверненню.
У той же час у ДФС переконують, що «розгляд питання необхідності повернення коштів Європейській комісії та їх обсягів передчасно, оскільки його обговорення буде здійснюватися після завершення процедур підтвердження відповідності понесених витрат». Про це йдеться у листі за підписом першого заступника Голови ДФС Сергія Білана на адресу ZAXID.NET.
При цьому на питання у запиті про те, чи хтось понесе відповідальність за те, що ДФС не зуміла вчасно і у повному обсязі скористатися грантовими коштами Єврокомісії, а витрачені кошти доведеться повернути, відповіді так і не надали. Це все «сховали» за відпискою що «задоволення запиту не вимагає створення нової інформації та не потребує проведення аналітичної роботи».
Саме через порушення, виявлені під час аудиту одного проекту, та відсутність прогресу у реалізації двох проектів, директор програми Павел Словіковський звернувся з листом до ДФС, де вимагає від них звіту за витрачені кошти до 31 серпня 2017 року.
Нагадаємо, Державна фіскальна служба мала отримати 9,3 млн євро на три гранти, які передбачали на реконструкцію та розбудову пунктів пропуску на українсько-польському кордоні «Устилуг», «Рава-Руська», «Краківець», «Шегині» та «Ягодин».
Для прикладу, на реконструкцію міжнародного автомобільного пункту перетину кордону «Устилуг» Єврокомісія запланувала виділити 4,89 млн євро, і навіть перерахувала ДФС 1,48 млн євро. Ще понад 600 тис. євро мала надати українська сторона (було виділено 108,5 тис. грн на коригування первинної проектно-кошторисної документації, її державну експертизу та екологічну оцінку). З цих коштів, переконують фіскали, вони використали лише 48,5 тис. євро на археологічні дослідження, коригування проектно-кошторисної документації та технічний нагляд. Більше робіт на пункті пропуску «Устилуг» зробити не встигли. Адже ще у 2013 році, коли почалися роботи, «на території будівництва було виявлено об’єкт історичної цінності». Через це роботи припинили. У березні 2014 року договір підряду було розірвано.
На створення функціонального модуля «Фільтр пункту пропуску» на міжнародному автомобільному пункті пропуску «Рава-Руська» та забезпечення обладнанням пунктів пропуску «Краківець», «Шегині» та «Ягодин» ДФС отримала 597,5 тис. євро (з 1,992 млн євро). За цей час встигли витратити 178 тис. євро, за які купили шість автонавантажувачів.
Ще 868 тис. євро ДФС отримала на реалізацію розвитку ІТ-інфраструктури українських митної та прикордонної служб на українсько-польському кордоні. З цієї суми встигли витратити 617 тис. євро на закупівлю моноблоків, мережевого обладнання, ІР-телефонії, серверне обладнання та програмне забезпечення на пунктах пропуску «Смільниця», «Шегині», «Краківець», «Рава-Руська», «Ягодин» та «Угринів». Однак саме в цьому проекті аудит показав порушення, про що йшлося в листі керівника Програми до ДФС.
Фіскальна служба затримки з втіленням проектів пояснює реорганізаціями та змінами в керівництві як українських, так і іноземних партнерів.
ZAXID.NET ще очікує відповіді від Спільного технічного секретаріату Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна щодо цієї ситуації.