У Дністерському каньйоні ходить єдиний у світі мілководний корабель
Його удосконалили львівські інженери
Команда львівських інженерів разом із київським конструктором збудували унікальний корабель, який перетворили на справжній позашляховик. Бо там, де ходить корабель «Юрій», жодне інше судно не пройде. Для повноцінного ходу йому вистачає води глибиною сорок сантиметрів. Зараз у нього порт приписки – село Раковець Івано-Франківської області. Звідти він щодня вирушає у подорожі Дністерським каньйоном.
Cхожого мілководного судна у світі автори корабля не знайшли. Тому запозичили лише окремі елементи з уже відомих конструкцій.
«Ми застосували досить таку давню технологію: це є гребне колесо, яке використовувалося на річках Міссісіпі. Але у нашому випадку гребне колесо по-іншому стоїть, воно стоїть ззаду корабля, а не по боках, як в Міссісіпі. І крім цього, там не є мілководні річки, тобто ми застосували тільки саму технологію звідти», ― розповів керівник Дністер-круїзу Володимир Мазур.
Корабель перебудовували декілька разів, аби він став справжнім позашляховиком на малій воді. Зібрали його з алюмінію та надлегкого пластику, який використовують у китайських космічних технологіях. Тому зрушити з місця його під силу одній людині.
Корабель «Юрій» плоскодонний ― у цьому його унікальність. Мілини проходить безперешкодно. Але важливо, аби судно не зловив вітер.
«У морі просто немає берегів, там дуже далеко від берегів, судно може виправитись в будь-якій ситуації. А в нас каньйон ― з одного боку берег, з другого берег, треба бути завжди пильним. Тобто є чіткий фарватер, кожну місцину ми тут знаємо, проходили вже», ― наголосив матрос корабля «Юрій» Іван Гафійчук.
«Юрій» вже став улюбленцем туристів, але ходить тільки по дністерському мілководдю. Проти течії корабель іде зі швидкістю п’ять кілометрів на годину. За течією набирає до дев’яти.
«От взяти звиклі кораблі ― у них є ніс. Вони ідуть по глибинах. Наш корабель проходить мілиною до сорока сантиметрів. Важить цей корабель сам по собі 12 тонн. Його посадка на даний час ― 25 сантиметрів. І поки що жодного корабля не придумали так, щоб він мав посадку до 25 сантиметрів при такій вазі», ― пояснив капітан «Юрія» Іван Яськів.
А от конкурентів не лише на Дністрі, а й поза межами України у кораблика немає. Тому до села Раковець на Франківщині на таку атракцію туристи з’їжджаються звідусіль.