У домі Івана Франка з'явилися кроки і голос письменника на театралізованих екскурсіях
Меморіальний музей Івана Франка започаткував проект «Франко наживо». У його межах влаштовують театралізовані екскурсії, де відвідувачів зустрічають костюмовані Іван та Ольга Франки, а також їхні син Петро і дочка Анна. Окрім того, у кімнатах встановили динаміки, які відтворюють звуки обжитого помешкання.
У повній тиші в кабінеті Івана Яковича раптом чуються кроки. В інших, цілком порожніх кімнатах, закипає самовар, дзенькає посуд, умикається швейна машина. Ці та інші звуки відтепер оживляють дім, де мешкав Іван Франко. Там запровадили театралізовані екскурсії.
За одним сценарієм глядачів зустрічає сам письменник та його дружина Ольга. Вони й показують гостям своє помешкання. У Франків завжди було гамірно, у них було четверо дітей. Найлюднішим місцем була кухня. Тому саме її відтворили у музеї, тут випікають і пригощають смаколиками за рецептами Франків. А ще зібрали речі, які передали музею нащадки письменника.
«Давній холодильник нам подарувала родина Франків, Петра Франка, сина Івана Яковича. У нього засипали куски льоду, які морозили нижні шафки, у яких можна було складати продукти», – розповідає наукова працівниця музею Марта Волошанська.
Іншу групу відвідувачів зустрічають син і донька Івана Франка – Анна та Петро. Ця екскурсія називається «Франчата про тата» і ці герої оповідають родині спогади.
«Усі діалоги ми брали зі спогадів дітей Івана Франка. Вони залишили такі невеличкі книги про свого батька і про їхнє дитинство у цій хаті», – пояснює Михайло Кобрин, заступник директора музею, виконавець ролі Петра Франка.
«За освітою я музикант і додала музичні нотки в екскурсії: спів, бо я займаюся вокалом. Завдяки театралізованій екскурсії ми хотіли наблизити постать Івана Франка і всієї родини до наших звичайних відвідувачів», – додає наукова працівниця музею, виконавиця ролі Анни Франко Христина Рикмас.
Проект «Франко наживо» створює ефект присутності і уже доступний для відвідувачів, аби вони відчули, що гостюють у реальної людини.
«Ми не полюбимо класиків, поки не привітаємося з ними за руку. Ми даємо можливість нашим відвідувачам привітатися за руку з Франком, із його сином Петром, згадати про ті історичні події, з якими пов'язане їхнє життя», – розповів директор Дому Івана Франка Богдан Тихолоз.