У громад забирають землі!
Інші блоги автора
- На що мають іти податки військових? На оборону і на потреби громад! 19 вер 2023, 15:46
- Постраждалі на Яворівському полігоні мають отримувати грошові компенсації та пільги 4 трав 2023, 16:52
- Це нацбезпека, а не релігія чи свобода слова 2 груд 2022, 18:35
Так добре все починалось
Нещодавно в один голос заявили всі ЗМІ – державні землі повернули громадам, а Держгеокадастр ліквідують. Держгеокадастр – орган, на якого покладені обов’язки інвентаризації землі (тобто обліку) та продаж ділянок, що знаходяться за межами населеного пункту.
Верховна Рада попередньо проголосувала за ринок землі, за повернення місцевим громадам землі за межами населених пунктів, а також запустила ліквідацію Держгеокадастру. Сільські, селищні і міські ради отримають повноваження щодо управління землями місцевих громад за межами населених пунктів. Адже зараз громади контролюють лише десяту частину неприватизованих земель. Водночас всі рішення приймаються Держгеокадастром, що часто не розуміє потреб та інтересів громади.
Проте ці позитивні зміни – ще тільки мають стати чинними.
«Під соусом інвентаризації»
За доручення Уряду, перед «відкриттям» так званого «ринку землі» Держгеокадастр має провести інвентаризацію земель. Справді, державі та громадянам слід розуміти чим ми володіємо.
Тож спільно з сільськими радами Держгеокадастр «під соусом інвентаризації» розробляє та виготовляє всю необхідну технічну документацію, зокрема і на землі запасу за межами КОЖНОГО населеного пункту, що закріпленні за відповідними сільськими/міськими радами. Що ж таке «інвентаризація»? Інвентаризація – це встановлення місця розташування земельних ділянок, їхніх меж, розмірів.
Таким чином, в результаті інвентаризації, місцева громада отримує повноцінну базу даних про власний земельний фонд, а відповідно може ним розумно розпоряджатися і максимально наповнювати місцевий бюджет вирученими коштами. Земельні ділянки стають привабливими для інвестицій.
У даній ситуації місцевим радам поспіхом надається уже готова документація. Видаючи інвентаризацію лише за облік земель запасу на території певної місцевої ради, фактично готують ґрунт для продажу права на ці землі, але громаду про це не попереджають.
Інвентаризація земель має проходити у спільній співпраці місцевих територіальних громад та Держгеокадастру, коли кожна із сторін належно розумітиме усі етапи та процеси такої інвентаризації.
«Приховане рейдерство»
На згадані землі вже розроблена документація, сформовані ділянки, присвоєні кадастрові номери. І що далі? А далі, після так званої інвентаризації – ці, сформовані земельні ділянки сільськогосподарського призначення уже державної власності масово виставляються для продажу права на них на земельних торгах – аукціонах. Предметом торгів – є право оренди на 49 років.
Тобто, без згоди сільських, міських рад, без згоди мешканців села чи міста продають земельні ділянки, де до цього засівали поля а мешканцям розповідають про небезпечний «ринок землі». До того ж, на аукціоні будь-яка особа може придбати землю без обмежень на 49 років!
Безумовно, таке відбувалось і раніше, але поодиноко, вибирали сільські чи селищні ради та виготовляли документацію на землі, яку згодом й виставляли на торги.
Проте, за усі попередні роки існування такого державного органу як Держгеокадастр ніхто не поспішав із проведенням таких інвентаризацій, посилаючись на недостатнє фінансування проектів такого типу. Але зараз не зрозуміло, чому саме на порозі ліквідації цього державного органу та відкриття «ринку землі сільськогосподарського призначення» проводять її «інвентаризацію» та масові аукціони на право оренди до 49 років. В тому і є найбільша загроза: нам говорять про небезпеку ринку землі, в той час роздають її за безцінь.
Як би мало бути:
Будь-яке право розпорядження цією землею має бути передане громадам! Для цього має бути завершено формування всіх громад в рамках адміністративно-територіальної реформи.
Внесу ясність. Такі землі є потужним ресурсом для місцевих громад. Міська або ж сільська рада може самостійно продавати на аукціонах землю, й таким чином наповнювати власний бюджет реальними коштами. Також місцеві ради можуть розпорядитися цією землею на користь місцевих мешканців, та виділити наділи для них (під будівництво, для сільськогосподарського призначення). Крім цього, така земля може бути виділена й для розбудови інфраструктурних проектів. Таким чином, земля за межами населених пунктів є елементом бюджетоутворення міста чи села, тому саме громада має нею розпоряджатися. після відкриття ринку землі, коли ми зрозуміємо її реальну вартість а не сьогодні, коли її роздають в оренду за безцінь.
Проблеми Львівщини
Сільські та міські ради Львівщини особливо стурбовані. Адже, аналізуючи інформацію з опублікованих файлів на офіційному сайті Держгеокадастру, що знаходяться у відкритому доступі. По Львівській області планують виставити на аукціони Держгеокадастром 1973 ділянки загальною площею 23176,2172 га . А лідером у Львівський області є, на жаль, Яворівський район - 4080,1234 га землі буде виставлено на аукціони. Готую відповідні звернення, щоб припинити це.