У лікарні Львова відкрили відділення для невиліковних пацієнтів
У Львові відкрили відділення паліативної допомоги на базі 4-ї міської лікарні. Тут надаватимуть допомогу невиліковно хворим пацієнтам. Тепер у Львові є 75 ліжок для надання хоспісної та паліативної медицини. Про це 10 жовтня журналістам повідомив начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради Володимир Зуб.
Зокрема, у міській лікарні-хоспісі є 30 місць, у новоствореному відділенні паліативної медицини в 4-й міській лікарні – 25 ліжок, а також 20 ліжок діє у 5-й міській лікарні.
«Перший хоспіс в Україні був відкритий саме у Львові 1997 року. Тоді ще не було законодавства, нормативної бази і розуміння, що це таке… Вже зараз половина областей України створила свої хоспіси, інші їздять до нас вчитися. Але проблема наростає, і 2007 року ми почали працювати над розширенням можливостей у наданні такої допомоги. 2008 року в двох лікарнях було передбачено ліжка для такої допомоги», – розповів Володимир Зуб. 1 жовтня нове відділення запрацювало і в 4-й міській лікарні.
Володимир Зуб наголосив, що паліативна допомога – доволі широке поняття і передбачає покращення якості життя і зменшення страждань невиліковно хворим пацієнтам; водночас хоспіси – це спеціалізована допомога невиліковно хворим в останні дні життя.
«Зазвичай, це 30-60 днів, найважчий процес, коли людина помирає. Як правило, від онкологічного захворювання», – додав він. Попри те юридичний термін «паліативна допомога» в Україні узаконили тільки 2011 року, зауважив Володимир Зуб.
«Паліативна допомога – це дуже тяжка робота, бо в таких пацієнтів часто є больовий синдром та душевні страждання. Це і полегшення родинам, бо вдома дуже важко спостерігати, як помирають рідні… У світі хоспісна і паліативна допомога фінансується за рахунок благодійників чи грантодавців», – сказав чиновник. У Львові на сьогодні, за його словами, такі заклади фінансують з бюджету, але долучаються і жертводавці.
«Таке відділення за один день не зробиш. Це дуже важке психологічне навантаження на медичних працівників. Вони щодня стикаються з болем. Медперсонал для таких закладів треба спеціально готувати, адже боротьба з болем – це мистецтво», – сказав Володимир Зуб.
Зазначимо, у міському хоспісі, що на вул. Котляревського, 53, діє капличка, там проводять богослужіння, з хворими постійно спілкуються священики. Тут працює більше 50 працівників, в тому числі 4 лікарів, 13 медсестер тощо.
Міський голова Львова Андрій Садовий прокоментував: «Завжди є люди, яким важче, ніж нам з вами. І дуже важливо зуміти їм допомогти. У цьому хоспісі 30 людей мають підтримку, відповідний догляд. Це особливі хворів. І дуже добре, що тут присутні священики».
Зазначимо, зараз у Львові триває тиждень підтримки розвитку хоспісної і паліативної допомоги. Водночас День хоспісної і паліативної допомоги у світі відзначають щороку в другу суботу жовтня.
Як інформував ZAXID.NET, в Україні щороку помирають близько 800 тисяч людей, з яких майже 90 тисяч – від онкологічних хвороб. У МОЗ України підрахували, що хоспісної допомоги потребують понад 60 тисяч людей.