У львівській бібліотеці для незрячих влаштували День відкритих дверей
До теми
У середу, 13 листопада, світ відзначає Міжнародний день незрячих. У цей день правозахисники намагаються привернути увагу до прав і проблем людей, що не бачать. Тим часом у Львові бібліотека для незрячих відчинила свої двері для всіх охочих.
Пані Марія незряча, тож книги шрифтом Брайля для неї — порятунок і розрада водночас. Жінка й пише особливими літерами, що складаються з крапок.
«Коли є час, то читаю шрифтом Брайшля книжки. Все одно, Брайль то є Брайль: що прочитаєш пальцями, то воно більше запам'ятовується. Чи який рецепт, чи ще щось — телефон, то взяв, раз-два, записав по Брайлю», — розповідає Марія Сирота.
Маленькі випуклі цятки для Марії перетворюються на літери, які творять художню літературу, спеціалізоване чтиво або ж поезію. Аби почитати, пані Марія приходить до цієї бібліотеки. Тут фонд із кількох тисяч книг шрифтом Брайля. Чтиво від 60-х років минулого століття і аж до 2018-го. Кажуть у бібліотеці, є вже чимало української літератури. І її чимраз більшає. Щоправда, бракує дитячої та спеціалізованої.
«Щось і ми робимо теж — навіть іноді користуються нашими фондами, щоби ми переслали плоскодруковану книжку в Київ, там її перероблять і видадуть вже шрифтом Брайля», — пояснює бібліотекарка Львівської спецбібліотеки Світлана Палюшок.
Такі книги коштують дуже дорого — вартість однієї може сягати кількох тисяч гривень. Тож найчастіше спраглі до чтива незрячі приходять сюди. А тут книг — до кольору, до вибору, навіть підручники з гри на музінструментах та іноземні посібники.
Тож цього дня у бібліотеці — чимало відвідувачів. Спостерігають за тим, як це мати зір лише на кінчиках пальців.
«Коли от сюди приходиш, ти розумієш, що це дуже багатий світ цих людей, що вони дуже талановиті, але бажано, щоб ми робили комфортним їхнє життя. Але це ми можемо зробити тільки тоді, коли ми відчуємо це все, і тому я сьогодні от сюди потрапила і спеціально привела своїх дітей», — додає відвідувачка бібліотеки для незрячих Наталія.