У Львові до кінця року ліквідують одну вулицю через закон про декомунізацію
До теми
- У Львові перейменують вулицю Карбишева ZAXID.NET
Дві вулиці у Львові потрапили під дію закону про декомунізацію. Одній з них, яка названа на честь генерала радянської армії Дмитра Карбишева, хочуть повернути історичну назву. А от іншу, яка носить ім'я одного із організаторів Голодомору в Україні Григорія Петровського, ліквідують узагалі.
Вулиця Григорія Петровського є на карті, але знайти її на місцевості насправді дуже не просто. Це лише один будинок, який навіть не має таблички. Він розмістився між вулицями Кошиця і Сосюри у Шевченківському районі Львова. Вулиця має чомусь лише номер будинку 17, хоча перших шістнадцяти тут нема. Тож навіть місцеві не знають, що це вулиця Петровського.
«Я живу на Окуневського більше 50 років і не знаю, де вулиця Петровського. Навіть ніколи не чув. Масарика знаю, Кошиця знаю, Сосюри – так само. Може, це десь ближче до Варшавської», – каже мешканець сусідньої вулиці.
Спочатку була ідея перейменувати цю вулицю «малою кров'ю»: прізвище залишити, а змінити ініціали.
«Спершу була ідея перейменувати вулицю Григорія Петровського на Миколи Петровського, який був істориком, який став жертвою сталінського терору. Тобто таке символічне мало бути перейменування. Але потім ми від цієї ідеї відмовилися, бо на сході, в Харкові наприклад, в такий спосіб вирішили зберегти радянські назви. Дзержинському району міста присвоїли ім'я лікаря Владислава Дзержинського, який є братом Фелікса Дзержинського», – розповів в.о. начальника управління культури міста Михайло Мороз.
Коли ж у Ратуші з’ясували, що це лише один будинок, вирішили приєднати його до сусідньої вулиці Сосюри, а Петровського ліквідувати. Перейменувати ж постановили вулицю Дмитра Карбишева. Прізвища цього радянського генерала немає у списку на декомунізацію, але він був комуністом. Мешканці вулиці до такої ініціативи ставляться по-різному.
«Позитивно, хай змінюють, ну але якусь би патріотичну назву дали, не жовта чи коричнева. Хочеться чогось цікавого», – пояснює одна із мешканок вулиці Карбишева.
«А що він поганого зробив, комуніст той? Заморозили бідаку, то нащо перейменовувати вулицю? Хай яка буде така і є», – каже інша.
Дмитро Карбишев помер у німецькому концтаборі. 18 лютого 1945 року в Маутхаузені групу полонених, де був і він, на 12- градусному морозі обливали холодною водою.
Тим часом, як назвати цю вулицю, вирішать на громадському обговоренні. Але швидше за все їй повернуть історичну назву.
«Така назва – Карбишева – була дана цій вулиці у 1974-му році. А з 1932-го року вона називалася Красучинська, тому що там був фільварок «Красучин». До речі, дуже багато зникає таких топонімічних назв львівських, цікавих. От Красучин, хто знає?», – розповів львовознавець Ілько Лемко.
Вулицю Петровського мали ліквідувати до 21 листопада – так вимагає Закон про декомунізацію. Але, як зазначив Михайло Мороз, закон дозволяє розтягнути цей процес на три місяці. Та в Ратуші сподіваються встигнути до кінця року. Оскільки вулиця Карбишева формально під дію цього закону не підпадає, її перейменують наступного року – до Дня міста.