У Львові хочуть створити перші класи для осіб з аутизмом
22-24 травня у Львові проходить міжнародна конференція "Аутизм: окремий шлях", організатором якої виступив благодійний фонд взаємодопомоги та захисту дітей з аутизмом "Контакт". Конференція відбувається у межах програми тристоронньої польсько-німецько-української співпраці та реалізації комплексного проекту "Невидимий громадянин". Мета цієї конференції у Львові - налагодити співпрацю з іншими організаціями, які співпрацюють з родинами, де є особи з аутизмом. Про це 22 травня на прес-конференції повідомила начальник аналітично-інформаційного відділу управління соціального захисту Львівської міської ради Соломія Нарольська.
"Синапсис" - всесторонньо займається людьми з аутизмом. Ми співпрацюємо з різними організаціями, осередками. У Польщі є спеціалізований садок для 20 дітей, а під Варшавою - Центр для дорослих осіб з аутизмом, тут терапією і працею охоплені 24 особи. Майже 10 років ми співпрацюємо з львівським "Контактом. "Контакт" бере участь у навчанні та курсах, які організовує наша Фундація", - зазначив президент фундації "Синапсис" Міхал Вронішевскі.
Як наголосила офіційний речник осіб з аутизмом у Польщі Марія Янковська, зростає кількість осіб з розумовим порушенням, зокрема з аутизмом. За останні 10 років у Польщі змінено фінансування для осіб з аутизмом, оскільки таким людям потрібно більше медичної допомоги. У класах, де навчаються особи з аутизмом, може бути в 2-3 рази менше дітей, однак фінансування в стільки ж більше, аніж у класах, де навчаються розумово відсталі діти, чи діти з обмеженим рухом. Хоча в Польщі є над чим ще працювати, у цьому нам допомагає наш Сенат. Серед 470 парламентаріїв польського сейму, 32 належать до нашого об’єднання. Ситуація є не найкращою, але ми віримо, що через кілька років вона зміниться", - зазначила Марія Янковська.
"Проект по ранньому виявленню осіб з аутизмом має підтримку Львівської міської ради. Пробуємо створити перші класи для осіб з аутизмом, але маємо багато проблем з правовим полем. Та й сам діагноз "аутизм" почали ставити не дуже давно. А ще "дитячий аутизм" ставиться тільки до 18 років, а дорослого аутизму немає. Нам потрібно ще багато працювати", - підсумувала Соломія Нарольська.
Благодійний Фонд взаємодопомоги та захисту дітей з аутизмом "Контакт", створений у 1999 році. Чисельність станом на 2009 рік: на обліку перебуває понад 100 родин осіб з аутизмом; 4 дипломовані працівники, фахівці з аутизму із спеціальною освітою та 10 волонтерів.