У Львові посмертно презентували нову книжку отця Дмитра Блажейовського
У Львові 10 червня відбулася презентація книжки о. д-ра Дмитра Блажейовського «Моє століття та деякі мої погляди на українську історію. Подія, яка відбулася у Львівському музеї вишиваних ікон та образів о. д-ра Дмитра Блажейовського, була приурочена до 40 днів з дня його смерті.
Під час презентація проректор Львівської Академії Мистецтв Роман Яців наголосив, що у своїй науковій роботі о. Блажейовський доніс до читачів значний ідеологічний момент через своє інтегративне мислення і широкий діапазон запитів до життя, що сягав і духовних практик, і культури, мистецтва, політики чи історії.
За словами Романа Яціва, о. Блажейовський висував сміливі погляди, зокрема, на історію України, і деякі його думки є дуже контроверсійними.
Таку думку своїм виступом підтвердив письменник, колишній політв’язень Ігор Калинець, котрий зазначив, що перші книжки о. Дмитра Блажейовського, зокрема – «Реунія», справили на нього приголомшливе враження. Втім, останні книжки отця йому, за його ж словами, «не конче подобались», оскільки критичний підхід автора почав повторюватися.
«В останній книжці, я вже її переглянув, мені здалося, що потрібна була цензура, що треба було деякі сторінки випустити. Ми виховуємо нашу молодь, наших людей, на якихось героїчних моментах нашої історії… І це вже треба було, так би мовити, оцінити і піднести. Отець Блажейовський, на жаль, і до цього підходить дуже критично. І тому деякі сторінки в цій книжечці для мене є буквально шкідливими», - сказав Ігор Калинець, вказавши, зокрема, на те, що він не може змиритися з тим, що о. Блажейовський написав, наприклад, про Степана Бандеру.
Своєю чергою, модератор презентації, о. Ігор Ковальчук запевнив, що о. Дмитро Блажейовський привітав би таку дискусію, оскільки сприймав критику і вважав, що полеміка дозволяє ідеям жити далі.
Нагадаємо, отець УГКЦ доктор Дмитро Блажейовський помер 23 квітня у Львові.
Дмитро Блажейовський народився на Лемківщині 21 серпня 1910 року. З 1947 року священик жив у США, у 1973 році знову повернувся до Риму. Вишивав з шістдесяти років. Вишивані ікони священика можна побачити у Франції, Італії, Ватикані, Бразилії, Німеччині та інших країнах. 6 травня 1999 року відкрив у Львові власний музей вишиваних ікон та образів (пр. Чорновола, 2а).
21 серпня 2010 р. громадськість відзначила сторіччя о. Дмитра Блажейовського у Національному театрі ім. М.Заньковецької у Львові. 2010 року нагороджений Папською медаллю «Христос - наш мир».
Львівський музей вишиваних ікон та образів отця доктора Дмитра Блажейовського і Товариство «Україна-Світ» висунули кандидатуру о. Дмитра Блажейовського на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка.
Видання книжки «Моє століття та деякі мої погляди на українську історію» здійснене Видавницьким фондом ім. о. д-ра Дмитра Блажейовського. 104 с. Наклад – 3 тис. примірників.