У Львові відкрили етно-галерею, де кілька тисяч деталей українського строю
В Етно-галереї Роксоляни Шимчук є й прикраси часів Київської Русі
До теми
У Львові відкрили етно-галерею автентичного одягу українців, де кілька тисяч деталей строю. Колекціонерка Роксоляна Шимчук збирала вишиванки, жупани, крайки понад чверть століття.
«Тут Буковина, Покуття, Гуцульщина, Західне Поділля, є строї бойків, Львівщина, Подніпров’я, Центральне, Південне Подніпров’я», – розповіла засновниця галереї Роксоляна Шимчук.
Роксоляна Шимчук взялася за цю справу ще студенткою, коли паралельно була в товаристві «Лева» та в Студентському братстві «Львівської політехніки».
У 1989 році вони зібралися на фестиваль «Червона Рута» та попередньо заїхали в одне чернівецьке село. І почалося.
«В мене досі є та моя перша «буковинка». Така, на перший погляд, доволі проста сорочка, порівняно з тими, якими тепер наповнилася колекція. Адже це був перший стрій на домотканому полотні, стара сорочка з горбаткою, з крайкою. І дівувала я в ній, і першу «Червону Руту» я в ній відбула. І вона мені видавалася страшенно розкішною, бо ж квіти через цілий рукав», – уточнила Роксоляна Шимчук.
Постійні експедиції Україною, розповіла Роксоляна Шимчук, допомогли їй навіть врятувати деякі речі: «Коли я ще студенткою їхала в етнографічну експедицію, то знайшла сорочку, якою вже мили підлоги. Тобто я її витягнула буквально з-під порога двома пальцями. І кажу: «Що це?!» А вони: «Та то шматтє». Вона потребувала великої реставрації, бо була розпорена. Але то перлина! Бо це Буковина, XIX століття».
Є й сорочка, яку Роксоляна Шимчук отримала з-за кордону на збереження. «Вона мені дуже близька, бо коли її мені передали, то був такий незвичайний степінь довіри. Навіть не знаю, чи хтось зможе збагнути. Є подружжя Одарки та Євгена у Франції. От їм було важливо, щоби ця сорочка, яка була більше 50 років за кордоном, у Франції – її колись Одарці передали з України – щоб ця буковинська весільна сорочка повернулася сюди, в Україну», – поділилася емоціями колекціонерка.
Зараз колекціонерка в експедиції вже не їздить, іноді старожитності їй привозять знайомі. Та от із Лемківщини цінний одяг поки що так і не надибала. Попри те в колекції пані Роксоляни навіть строї цілих сімейств, аби сучасники бачили, як виглядали наші українці півтора століття тому.
Найближчим часом в галереї опишуть історію кожного строю й означать регіони. А один день в тижні буде днем відкритих дверей – у ТЦ «Опера Пасаж». Українці, що втішає, цікавляться: за кілька днів тут – сотні відвідувачів. Адже можна в галереї побачити і прикраси часів Київської Русі.