Вперше в Україні міське озеро у Львові планують наповнювати дощовою водою
Озеро на вулиці Панча у Львові планують наповнювати дощовою водою. За посушливої погоди це озеро швидко міліє, а джерела, які є у ньому, замулюються. Тож у місті міркують над альтернативним поновленням води. Допоки у мерії розробляють проект – активні мешканці рятують водойму.
Непомітно для ока, серед верб і багатоповерхівок заховалося невеличке озерце. Місце просто ідеальне: дитячий майданчик, затінок, місток через водойму і два десятки качок. От тільки все озеро в осоці, і його давно не чистили. Аби зберегти водойму та впорядкувати її, мешканці навіть влаштували районне свято.
«Більше ніж чотири роки тому, мешканці до цього поставилися дуже бурхливо, бо почули, що водойму хочуть висушити і засипати. Тоді буде багатоповерхівка. Але цього не сталося, мешканці відстояли. Зараз ми хочемо це облагородити, щоб було красиво», – розповідає співорганізаторка фестивалю Наталя Фінканін.
А для цього потрібно – 70 тисяч гривень. За них почистять озеро, встановлять лавки та смітники. Таких грошей місто дати не може, тому активісти вирішили назбирати кошти завдяки фестивалю. Забав вистачало і для дорослих, і для малих. А хто хотів, міг пожертвувати кошти на порятунок водойми.
«Якби не ініціатива самих мешканців , то, напевно, всього цього не було б і ми не могли б творити зміни», – каже проектна менеджерка Інституту міста Вікторія Фургало.
Водойма у таких кварталах надзвичайно потрібна, вважає Антон Коломійцев, співавтор проекту «Інтегрований розвиток міст», який спільно впроваджують мерія та німецьке співтовариство GIZ.
«Ми аналізували кліматичну карту міста і температура є суттєва. Ось в такий спекотний день, як сьогодні, температура є нижчою там де поблизу, є водойма. Наприклад, парк «Горіховий гай» на Володимира Великого – там є не менше озерце і воно теж формує навколо себе острів прохолодного повітря. Так само і озеро на Панча», – каже співавтор проекту «Інтегрований розвиток міст» Антон Коломійцев.
Це озеро розташоване в долині Полтви і колись тут були болота. У радянській період, будуючи квартали, архітектори створили тут це озеро. Воно живиться із ґрунтових вод, але їх меншає і водойма пересихає.
«Ми пропонуємо його наповнювати дощовою водою. Тобто збирати воду з дахів, які знаходяться поблизу озера, але навіть і цього нам не вистачить – за підрахунками, нам треба буде ще частково доповнювати його водою з мережі водоканалу», – додає директор ЛКП «Інститут просторового розвитку» Олег Шмід.
Інститут просторового розвитку міркує й над резервуаром, який би збирав надлишок води. Завдяки цьому у майбутньому можна буде уникнути підтоплень у час злив на проспекті Чорновола. Громадський простір біля озера також зміниться.
«Буде відновлений дитячий майданчика, лавочок, прогулянкових доріжок, самого мостика відновлення там повністю, будуть різні вуличні меблі встановлені освітлення, лавочки, урни цікаві», – каже заступник голови Шевченківської райадміністрації Святослав Костяка.
Для свого озера на святі мешканці зібрали чотирнадцять тисяч гривень. Решту суми проситимуть у благодійників та спонсорів.