У Львові за допомогою анкетування формуватимуть соціальні послуги для дітей з інвалідністю
На основі відповідей батьків службовці створюватимуть та вдосконалюватимуть соціальні послуги
У Львівській міській раді створюватимуть нові та вдосконалюватимуть вже існуючі послуги для дітей з інвалідністю та особливими освітніми потребами. Щоби зрозуміти, які конкретно потрібні послуги для дітей з особливими потребами та їхніх сімей, у відділі «Служба у справах дітей» розробили спеціальну анкету. Службовці міськради запрошують батьків визначити послуги, які потрібно зреалізувати.
Як повідомили в прес-службі ЛМР, найпростіший спосіб – заповнити анкету в онлайн-режимі на сайті Львівської міської ради. Після заповнення ця анкета потрапить на опрацювання у відділ «Служба у справах дітей» ЛМР. Другий шлях – можна звернутися безпосередньо у Службу у справах дітей Львівської міської ради, у Львівський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Стежити за процесом створення послуг можна на сайті Львівської міської ради або на сайті «Прийміть дитину у родину» у розділі «DI-LVIV».
«У країні розпочалися заходи з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей. Мова йде про зміну системи надання послуг дітям, насамперед з інвалідністю чи особливими освітніми потребами. Ці послуги мають бути наближені до дітей, до місць їхнього проживання. Якщо це зробити, то саме перебування дитини в інтернаті відпаде як таке. Батьки мали би працювати, а дитина – отримувати ті чи інші послуги, але проживати в сім’ї», – розповів Ростислав Тимків, начальник відділу «Служба у справах дітей» Львівської міської ради.
За його словами, необхідно змінити систему надання послуг, вдосконалити ті речі, які вже є у місті.
«Щоб це зробити якісно, ми маємо почати від тих, хто цього потребує – тобто прийти в сім’ю, поговорити з батьками, визначити, що їм потрібно для якісного розвитку їхньої дитини. І тільки тоді ми зможемо якісно створити ті чи інші послуги. Тому звертаємося до батьків, щоб вони нам допомогли якісно створити ці послуги в місті: зрозуміти, де доцільно створити те, чого ще немає, або розвинути те, що вже є», – пояснив Ростислав Тимків.
Анкета складається з декількох блоків: освітні послуги, медичні і реабілітаційні послуги, дозвілля, роль громади в житті родини. Також є місце, де батьки можуть самі відзначити те, що упущено в опитнику.
Місто має уже певні напрацювання в цьому напрямку. Це інклюзія у школах і садочках, функціонування центру «Джерело» і осередків для молоді з інвалідністю по районах, а також створення на базі міських поліклінік спеціальних центрів із правильного догляду за дитиною, яка має затримки і вади розвитку.
«На обліку в центрі соціальних служб сьогодні перебуває 389 дітей з інвалідністю, яким ми надаємо певний перелік послуг. Сьогодні, коли ми приходимо в родину, то виявляється, що тих запропонованих послуг недостатньо. Завжди виникають речі, про які ми ще не знали. Тому для нас це анкетування буде дуже важливим. Саме таким чином, при опитуванні, виникла послуга в ранньому втручанні, коли мама вперше стикається з тим, що в неї дитина з інвалідністю. Так само допомога і в оформленні документів. Ми хочемо надати все, що потрібно», – розповіла Алла Горбач, директор Львівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Львівської міської ради.
До слова, у Львові щороку значно збільшується кількість дітей, які є на офіційній інклюзивній формі навчання. Минулого року було 92 дитини з особливими освітніми потребами. Цьогоріч – 146 дітей, які навчаються у 38 загальноосвітніх навчальних закладах міста. У Львові проживає близько 3 тисяч дітей з інвалідністю.