У підручнику з історії повинні бути ненав’язливі засоби виховання патріотизму, - історик
Історик, професор Києво-Могилянської академії Наталія Яковенко заявила, що історія – це, перш за все, історія людини, і такою вона має бути представлена у підручнику з використанням усіх можливих, ненав’язливих засобів виховання патріотичної свідомості і поваги до своєї держави. Про це вона повідомила 14 січня під час круглого столу з обговорення посібника «Разом на одній землі. Історія України багатокультурна», підготовленого Всеукраїнською асоціацією викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова доба».
Як повідомив кореспондент ZAXID.NET , Н.Яковенко заявила: "Що ми повинні подавати у підручнику: історію українців чи історію народів, які населяють території України? - Питання надзвичайно гостре, бо за ним стоїть наповненість підручника і вся його структура. Іншими словами, чи ми беремо в основу підручника територіальний принцип, чи ми беремо в основу підручника етнічний, етноцентричний принцип?".
За її словами, моніторингова комісія переконана, що це має бути територіальний принцип. "Підручник з історії України дивиться в майбутнє України. Якщо ми хочемо досягнути якоїсь злагоди на території цієї держави, значить так чи інакше ми повинні це врахувати. Але це питання дискусійне..", - сказала історик.
Професор розкритикувала ще один підхід у підручниках з історії. "Чи має в підручнику історія території і народів, що її населяли, бути представлена як щось таке, що наперед задане Богом і прямує до наперед заданої мети? Це називається "теологічною історією", і її академічна наука давно здала в архів, – прокоментувала вона. - Якщо ми відмовляємося від цієї ідеї, то в нас немає того, що присутнє в діючому підручнику, коли чергуються наперед задані національні піднесення, національні занепади, і все це прямує до наперед заданої мети, - 1991 року з Кравчуком, Кучмою, Януковичем разом".
"Чи ми відштовхуємося від історії - певної абстракції, яку сконструював сам історик, яка називається чи національна свідомість, чи державотворення, чи ми відштовхуємося від буття людини? Тобто, історія тягла чи історія перервна?", - запитала вона аудиторію.
Н.Яковенко також представила напрацьоване бачення цієї проблеми: "Моніторингова комісія стоїть на тій точці зору, що історія – це, перш за все, історія людини, і такою вона має бути представлена у підручнику. Звичайно, з використанням усіх можливих, ненав’язливих засобів виховання патріотичної свідомості і поваги до своєї держави. У підручнику з історії України мають бути представлені всі народи, які живуть на території цієї країни. Звичайно, з центральним, ядроутворюючим, структуроутворюючим елементом, титульним етносом. Це зрозуміло".
Нагадаємо, Наталія Яковенко перебуває у Львові для участі у круглому столі науковців та вчителів історії України щодо обговорення посібника "Разом на одній землі. Історія України багатокультурна" 14 та 15 січня.