У програмі головування Польщі в ЄС нема нічого про інтеграцію України
Головуюча в ЄС Польща не має наміру підтримувати згадку європейської перспективи України в угоді про асоціацію. У 41-сторінковій програмі польського головування в ЄС Україна згадується лише у парі з Молдовою — з цими країнами Польща має намір досягти прогресу у процесі укладання договору про асоціацію, створенні зони вільної торгівлі та реалізації плану дій щодо лібералізації візового режиму.
Дану програму представив посол Польщі в Україні Хенрік Литвин, повідомляє «Коммерсантъ-Украина".
Варшава планує підписати договір про вступ до ЄС Хорватії, а також домогтися прогресу у переговорах про членство з Ісландією і Туреччиною. При цьому польські дипломати окремо задекларували готовність "знайти всі можливості» для продовження переговорів зі Стамбулом.
Відсутність згадок про подібні перспективи Києва Литвин пояснив тим, що багато членів ЄС поки не готові говорити про європейське майбутнє України. «До програми головування вписується не те, що було б добре з точки зору Варшави, а те, в чому можливе досягнення консенсусу країн-членів ЄС», — сказав посол. Втім, турецьке питання, яке Варшава внесла до списку пріоритетних, також не має одностайної підтримки у Євросоюзі.
Нагадаємо, Україна наполягає на згадці перспективи членства у майбутній угоді про асоціацію з ЄС. Так, заступник глави МЗС Павло Клімкін, який очолює переговорну групу щодо угоди про асоціацію, раніше заявляв, що Київ погодиться підписати документ лише в разі фіксації у його тексті «чіткої європейської перспективи України».
Водночасас, як повідомив колишній заступник голови секретаріату президента із зовнішньополітичних питань Олександр Чалий, ще у 2008 році президент Віктор Ющенко пообіцяв президенту Франції Ніколя Саркозі, який головував тоді в ЄС, що Київ не буде вимагати включення цього пункту до тексту майбутнього договору: «Коли ми домовлялися з Саркозі, частиною цієї домовленості було те, що в тексті угоди не буде перспективи членства», — розповів він. Ніколя Саркозі як діючий президент Франції має процедурні можливості блокувати переговори з Україною у випадку, якщо домовленість з ним буде порушено.