У США завершили кількамісячний експеримент з імітації перебування на Марсі
До теми
У неділю, 17 вересня, завершився восьмимісячний експеримент, під час якого шість дослідників жили в умовах, схожих на марсіанські. Експеримент проходив в районі вулкана Мауна-Лоа на Гаваях, пише Business Insider.
Як зазначається, вчені Джошуа Ерліх, Лаура Ларк, Сем Пайлер, Брайан Рамос, Джей Бевінгтон і Анслі Барнард були замкнені в спеціальному модулі у січні 2017 року. Журналісти відзначають, що після виходу з купола дослідники «поїдали свіжі тропічні фрукти, овочі і запіканку з яєць», оскільки під час експерименту харчувалися виключно спеціальною «космічною» їжею.
Дослідники виходили назовні тільки в космічних скафандрах, щоб взяти зразки ґрунту і провести геологічні дослідження. Крім того, при відправці повідомлень з наукового модуля існувала 20-хвилинна затримка - саме стільки часу потрібно сигналу з Марса, щоб дістатися до Землі.
Фото: University of Hawaii
«Ми дізналися, по-перше, що конфлікти, навіть в кращих командах, все одно будуть виникати. Дійсно важливо мати екіпаж, в якому стійкі і люди, і сама група, яка здатна працювати з таким конфліктом», - повідомила провідна дослідниця проекту, професорка Гавайського університету Кім Бінстед.
Для боротьби зі стресом використовувалися пристрої віртуальної реальності - учасники могли за своїм бажанням переміститися на тропічний пляж або в інше комфортний простір.
Фото: University of Hawaii
Приміщення, в якому жили і працювали учасники експерименту, обмежувалося куполом площею 111 м2. Під час дослідження контролювався психологічний стан учасників. Це відбувалося як за допомогою усних опитувань та заповнення особистих щоденників, так і спеціальними датчиками, які вони постійно носили. Ці пристрої, зокрема, реєстрували рівень голосу і могли визначати, уникають учасники один одного. Учасникам пропонувалося виконувати спеціальні завдання для перевірки їх сумісності і рівня стресу.
Проект був п'ятим у серії з шести досліджень Hawaii Space Exploration Analog and Simulation (HI-SEAS), що їх Гавайський університет проводить на замовлення NASA. Космічне агентство виділило для фінансування цієї фази експерименту HI-SEAS $2,5 млн. Фахівці сподіваються, що отримані дані допоможуть краще підбирати склад експедиції на Марс, яка триватиме 2 - 3 роки. NASA планує запустити таку експедицію до 2030 року.