У центрі Львова в пам'ять про жертв голодоморів запалили сотні свічок
Перехожих пригощали супом із шишок та кори дерев, який їли ті, хто голодував у 1932-1933 роках
До теми
У суботу, 23 листопада, на площі біля пам'ятника Тарасові Шевченку у Львові сотні небайдужих львів'ян і гостей міста прийшли, щоб віддати шану загиблим під час трьох хвиль голодомору: 1921-1922, 1932-1933 й 1946-1947 років. Вони запалили свічки та принесли до місця всеукраїнської акції колоски.
«Моя бабуся пережила ті події, вона бачила все. Розповідала мені, що на Заході сильного голоду не було, але люди з інших частин України приїжджали сюди. Вони ходили полями, збирали гнилу картоплю, їли її», – ділиться спогадами львів'янин Степан Марикобила.
Перед акцією «Засвіти свічку» на площі Ринок перехожі могли скуштувати суп, який у 1932-1933 роках готували ті, хто старався вижити. «Інгредієнти найгіршої юшки – це кора дерев, хвойні гілки, шишки, листя. Тобто те, що росло надворі, що могли знайти в лісі, чого не забрала радянська влада», – розповіла Аліна Благодир.
Окрім цього, учасники флешмобу «Непораховані з 1932» (студенти Української академії лідерства) зімітували масову смерть від голоду, впавши посеред вулиці.
Нагадаємо, сьогодні Україна згадує жертв Голодомору. О 16 годині в усіх містах оголосили хвилину мовчання за померлими, влаштувавши акцію «Засвіти свічку». Долучитись до неї могли і ті, хто на час поминання жертв геноциду залишився вдома, запаливши такий вогник на підвіконні.