У Золочівському замку відкрили виставку художника міжвоєння Георгія Косміаді
Українцям повертають ім'я художника часів міжвоєнна Геогрія Косміаді. Він творив у Рівному, а потім емігрував до Німеччини. Вперше на Львівщині презентують таку масштабну ретроспективу його творів.
Георгій Косміаді – грецько-польсько-російсько-німецького походження, але після Першої світової війни доля закинула його у Рівне і там він відкрив себе як митець і вчитель-новатор. У той час у Європі був популярний рух «Arts&Crafts», тобто поєднання мистецтва і ремесла –творчість можна було застосовувати для побутових речей. І Косміаді першим почав навчати цього гімназистів.
«Він навчав своїх учнів і сам від них вчився переймати стилістику вишивок, мотивів народної кераміки і вносити їх в щоденні принти, наприклад, текстилю для промислового пошиття одягу. Кожен із цих ескізів передавався на підприємства. Таким чином у той час, коли ще не знаючи термінології та що таке дизайн, він зі своєю школою займався дизайном», – розповів заступник директора Львівської галереї мистецтв ім. Бориса Возницького Іван Дудич.
Також на Волині художник творив і власні картини. Але з початком Другої світової війни змушений був емігрувати у Німеччину. Там працював художником Державної опери в Гамбурзі. Звідти нині прилетіла його донька Надія Косміаді. Це вона повернула в Україну всю спадщину батька, передала Рівному і там відкрили арт-музей його творів.
«Мій батько був не лише одержимий малюванням, він хотів дати молоді все найкраще, він казав: фарби, музика і слово поета – найголовніше, найкраще, що є в нашому житті», – згадує Надія Косміаді.
Виставка у Золочівському замку – це спогади і туга Георгія Косміаді про Волинь, де прожив 24 роки. Збереглися тільки повоєнні картини.
«Ми тому й назвали виставку «Повернення». Воно тріумфальне, воно вписується у загальний контекст українського мистецтва. Тому що Косміаді фактично був творцем художнього процесу міжвоєнного періоду на Волині», – пояснила кураторка виставки Олена Кіс-Федорук.
Виставка із майже сотнею творів доступна для огляду упродовж літа у Золочівському замку.