Учасників велопробігу Бандери не пустили до Польщі через політику, - заступник голови ЛОДА
"Треба зрозуміти, що для того, аби подавати до суду, учасники велопробігу мусять мати предмет подання до суду. Якщо є позиція, що відмова необґрунтована і порушує умови Шенгенського законодавства, про це можуть говорити лише юристи, я цього не можу коментувати", - зазначив ZAXID.NET 10 серпня начальник управління міжнародного співробітництва Львівської ОДА Лев Захарчишин, коментуючи інформацію про те, що двох учасників велопробігу "Європейськими стежками Степана Бандери" не впустили до Польщі.
Л.Захарчишин зазначив, що відмова у в’їзді до Польщі була необґрунтованою: "Це рішення політичне, під тиском певних радикальних польських сил. Про це за якийсь час до візиту йшлося не лише у ЗМІ Польщі, а й були певні висловлювання громадських організацій радикального спрямування. На мою думку, не було політичних, юридичний підстав у відмові". Водночас він додав, що відмовлено у в’їзді до Польщі нашим громадянам через наближення виборів президента у Польщі. "Є певна політична активізація. Комусь було вигідно показати свій великий патріотизм в жертву українсько-польських стосунків. Те, що вказівка була зверху, це однозначно. З цього приводу відбулося засідання польського уряду, був дзвінок міністра внутрішніх справ Польщі до міністра внутрішніх справ України. Була нота МЗС Польщі, це питання розглядали на найвищому рівні", - зазначив Л.Захарчишин і наголосив, що велопробіг не мав жодної агітаційної чи пропагандистської мети.
"Я не бачу підстав приймати політичне рішення, відмова є достатньо технічною. Візи нашим громадян були видані. Вони не декларували, що це буде велопробіг. Але я не впевнений, що таку мету треба вказувати.
Ця ситуація - це компетенція рівня закордонних відомств обох країн, рівня Київ-Варшава. Думаю, мають бути консультації сторін, спільна заява, що є певні контраверсійні сторінки в нашій історії, ми маємо їх спокійно аналізувати і не повинні переводи їх в площину відкритого протистояння і точно не маємо втягувати у це дітей. Батьки дітей прийняли рішення не продовжувати велопробіг", - розповів Л.Захарчишин. Він додав, що, на його думку, це не вплине на погіршення стосунків між нашими країнами.
"Це локальний випадок, не думаю, що це якось системно вплине на стосунки. Можливо, у Генконсульствах більш детально вивчатимуть можливість видачі віз у таких випадках. Хоча я не бачу підстав скасування цих віз, і тому не бачу вини Генконсульства. Думаю, буде реакція Львівської обласної ради. На рівень Верховної Ради цей випадок навряд чи треба виносити. А от ухвала Сейму від 15 липня щодо "трагічної долі поляків на "Східних Кресах", так це недружній крок, бо він несе в собі формулювання, які мають образливий, несправедливий характер для української сторони і це має бути предметом консультацій між парламентами. А у випадку велопробігу є проблема з українського боку, бо ми повинні бути свідомими, що коли ми робимо будь-який захід міжнародний за участі дітей, треба співпрацювати із владою, бо коли щось стається, до нас біжать за допомогою, а цього можна було уникнути. Можна було це інакше зробити. Можливо, навіть добре, що ситуація розгорнулася так, міг бути інший варіант - поляки їх впустили, це діти, а з польської сторони була б якась провокація, що далі? Можливо, цей варіант не найгірший, бо на тому боці були вже пікети. Треба розробити якийсь порядок проведення заходів за кордоном за участі дітей, щоб організатори мали алгоритм, як зробити, щоб захід був успішним, починаючи з політичного контексту", - додав Л.Захарчишин.
Нагадаємо, 7 серпня на польському кордоні прикордонники затримали двох учасників дитячого веломарафону "Європейськими стежками Степана Бандери"