Україна і ЄС підписали політичну частину Асоціації
Євросоюз та Україна сьогодні, 21 березня, підписали політичну частину Угоди про асоціацію. З європейського боку свій підпис поставили президент Європейської ради Герман ван Ромпей, голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу і керівники 28 країн ЄС, а з українського – прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.
Про це написав в.о. міністра закордонних справ України Андрій Дещиця у Тwitter.
Зокрема, підписано преамбулу, статтю першу і розділи: перший, другий і сьомий (повний текст угоди).
Так, у преамбулі ЄС визнає європейські прагнення України і підтримує її європейський вибір, зокрема її зобов'язання розвивати стійку демократію і ринкову економіку. Також у цій частині зазначено, що демократія, повага прав людини, основоположних свобод і верховенство права є головними елементами цієї Угоди.
Тут же йдеться і про повагу незалежності, суверенітету, територіальної цілісності та непорушності кордонів України, що в нинішніх умовах є важливим для Києва. Прописано і аспекти політичної асоціації та економічної інтеграції, боротьби з організованою злочинністю, лібералізацією візового режиму тощо.
"Ця Угода не визначає наперед і залишає відкритим майбутній розвиток відносин Україна-ЄС", - зазначено в преамбулі.
У статті першій йдеться про цілі цього документа, з яким створюється "асоціація між Україною та ЄС" для поступового зближення в різних сферах на основі спільних цінностей.
"Сприяти, зберігати і зміцнювати мир і стабільність у регіональному та міжнародному вимірі у відповідності з принципами Статуту ООН і Гельсінського заключного акта та цілей Паризької хартії" - перераховується до статті першої.
Тут же йдеться про посилення співпраці у сфері юстиції, свободи та безпеки з метою забезпечення верховенства права та поваги прав людини і основоположних свобод.
Розділ перший присвячений загальним принципам, другий - політичному діалогу і реформ, політичній асоціації, співробітництву і конвергенції у сфері зовнішньої політики і політики безпеки, сьомий - інституційним, загальним та прикінцевим положенням.
У Брюсселі також заплановано підписати додатковий документ, так званий «заключний акт», згідно з яким тимчасове, до затвердження в парламентах України і країн-членів ЄС, виконання політичної частини угоди розпочнеться негайно, передає Радіо Свобода.
Водночас економічна частина набуде чинності після завершення виборчого процесу в Україні, у проміжку між літом 2014 та початком 2015 року. Додатковий документ, стверджують правники, може бути підписаний навіть за відсутності лідерів, на технічному рівні.
Як раніше наголошував президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу, ЄС збирається «підписати з прем'єр-міністром України надання угоди про асоціацію і зафіксувати сильне політичне партнерство, яке наблизить Україну і ЄС один до одного. Це демократичний вибір, який зробила Україна. Ми твердо маємо намір підписати іншу частину угоди в установленому порядку. Європа сподівається на Україну в довгостроковій перспективі».
Нагадаємо, Україна та ЄС планували підписати угоду про асоціацію ще на саміті ініціативи «Східне партнерство» у Вільнюсі в листопаді 2013 року. За тиждень до підписання уряд президента Януковича призупинив процес євроінтеграції. Відтак на саміті угоди не підписали. Це спричинило масові протести, у яких загинуло понад 100 людей, а згодом дійшло до відставки і втечі з України багатьох представників влади Януковича.