Україна наблизиться до європейського рівня тютюнових акцизів через 10-15 років, – Мінфін
Міністерство фінансів України озвучило свої плани щодо підняття ставок акцизу на тютюнові вироби та поступового приведення їх до європейських норм – 90 євро за 1000 сигарет.
На думку профільного міністерства, на адаптацію ставок акцизу до європейських вимог знадобиться 10-15 років.
«На практиці, термін адаптації ставок держав ЄС становив 10-15 років. Зараз ми тільки на початку шляху до приведення тютюнового акцизу до мінімального європейського», – сказав заступник начальника управління податкової політики Міністерства фінансів Артем Навратіл.
Розгляд та прийняття графіку адаптації акцизів має бути винесено на наступну зустріч Ради Асоціації в грудні, відповідно до зобов'язань України за договором асоціації з ЄС.
На даний момент у Верховній Раді зареєстровано законопроект №5130 про внесення змін до Податкового кодексу. Даний проект закону передбачає 30%-ве збільшення специфічної (фіксованої) ставки тютюнового акцизу та підняття рівня адвалорної (відсоткової) ставки до 15%.
Чи призведе підвищення ставок акцизу до очікуваного результату – поповнення державного бюджету і оздоровлення населення?
Експерт – головний редактор видання «Деньги.UA» Олександр Крамаренко вважає, що ініційоване Мінфіном підвищення акцизів на тютюн, навпаки, призведе до сумарного зниження податкових надходжень, а також спричинить перерозподіл споживання сигарет на користь більш дешевого і жорсткого в сенсі шкоди для здоров'я сегмента.
Крамаренко зазначає, що в меморандумі МВФ, на який посилається Мінфін, мова йде про підвищення акцизів пропорційно темпам інфляції, проте запропоноване Мінфіном підвищення адвалорної ставки акцизу на чверть зовсім не пропорційно темпам інфляції.
«Якщо врахувати те, що інфляція за підсумками року складе максимум 14-15%, а, швидше за все, – менше 12%, то акцизи збільшуються в два-два з половиною рази сильніше, ніж зростала інфляція», – констатував він.
Подібної думки дотримується і професор, завідувач кафедри менеджменту та адміністрування Національного університету харчових технологій, доктор економічних наук Михайло Міненко.
На його думку, адвалорна складова, будучи відносної величини, не мотивує виробника підвищувати ціни на тютюнові вироби. Вчений-економіст відзначає, що в тютюновій Директиві ЄС, яку наші законодавці намагаються імплементувати, взагалі немає ніяких вимог до рівня адвалору. Більш того, в період з 2010 по 2016 р.р. 23 з 28 країн ЄС навіть знизили його ставку.
Професор Міненко заявив, що кроки Мінфіну в сторону підвищення адвалорної ставки виглядають як лобіювання інтересів одного виробника на шкоду іншим, і, практично, на шкоду державному бюджету.