Україна не повинна платити Росії $7 млрд «за повітря», - Кравчук
Україна не повинна платити «російському «Газпрому» 7 мільярдів доларів штрафу за недобір газу, тому, для врегулювання цього питання, українська сторона має звернутися з до Стокгольмського арбітражного суду.
Про це в ефірі ток-шоу на 5 каналі «Портрети з Сергієм Дорофеєвим» заявив Леонід Кравчук.
«Головне не злякатися тих семи мільярдів, тому що ми не повинні їх платити. За повітря ми доларів платити не можемо. Принаймні, якщо це питання буде поставлене жорстко – є Стокгольмський суд, і це треба подати і вирішити це питання», – заявив Кравчук
Нагадаємо, НАК "Нафтогаз України" отримала від "Газпрому" рахунок на $ 7 млрд, бо купила в минулому році менше газу, ніж передбачено чинним контрактом.
У той же час в українському держхолдингу підкреслюють, що компанія в повному обсязі оплатила отриманий від російської компанії газ за раніше виставленими рахунками.
При цьому "Нафтогаз України" неодноразово повідомляв російську компанію про намір знизити закупівлі природного газу в 2012 році.
Україна в 2012 році скоротила імпорт природного газу на 26,5% (на 11 мільярдів 863,9 мільйона куб. м) у порівнянні з 2011 роком – до 32 мільярдів 939,3 мільйонів куб. м (мінімальні зобов'язання – take or pay - становлять 41,6 мільярда куб. м).
Практично весь цей обсяг газу імпортований з Росії НАК "Нафтогаз України" і підконтрольною Дмитру Фірташу Ostchem Holding Limited (Кіпр).
"Нафтогаз України" імпортував торік 24,9 мільярда куб. м російського газу за контрактом з "Газпромом" і близько 55 мільйонів куб. м за реверсною схемою згідно з контрактом з RWE (Німеччина).
Експерт Богдан Соколовський вважає, що цей рахунок став реакцією на підписання 24 січня в Давосі угоди між компанією Shell і компанією "Надра Юзівська" про розподіл продукції від видобування сланцевого газу на Юзівській площі в Харківській і Донецькій областях.
У грудні "Нафтогаз" заплатив "Газпрому" 618 млн грн за газ. Зараз Україна також закуповує газ у Німеччини за реверсною схемою на $100 дешевше, ніж у російського "Газпрому". У зв'язку з цим заплановано нарощувати обсяги реверсних постачань газу у Європи.
Радник президента - керівник Головного управління Адміністрації президента з питань міжнародних відносин Андрій Гончарук нещодавно наголосив, що офіційний запит Росії стосовно повернення 7 млрд доларів боргу за газ поки що відсутній.