Україна не виконала зобов’язань щодо асоціації з ЄС у чотирьох сферах
Відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС, Україна не виконала зобов’язання у 4 сферах, повідомила Любов Акуленко, виконавчий директор Українського центру європейської політики, перед презентацією звіту про виконання Україною зобов’язань за цією угодою.
За даними звіту, у період за 2014 – І-ше півріччя 2016 року Україна мала адаптувати національне законодавство у чотирьох сферах, що становлять сукупно 15 нормативних актів ЄС: енергетика – 8 зобов’язань, транспорт – 3 зобов’язання, довкілля – 1 зобов’язання, громадське здоров’я – 3 зобов’язання.
«Україна вже почала роботу у цих сферах, але наразі фінально не зроблено нічого. Але ми ще не отримали оцінку від Енергетичного Співтовариства, відповідно ми не можемо вважати це фінальним рішенням», – пояснила Акуленко в ефірі «Громадського ТБ».
Вона повідомила, що у транспортній сфері мають бути ухвалені два законопроекти: про безпеку на транспорті і про перевезення небезпечних вантажів.
«Міністерство охорони здоров’я розробляє акти, які стосуються інфекційних захворювань, але вони роблять це формально і не враховують змін, які вже є у законодавстві ЄС, тому ми не зарахували їм це завдання», – розповіла експерт.
У Мінекології дуже специфічне завдання – прийняти директиву про захист диких птахів. Це досить складне рішення – створити на території України пташині заповідники. Зараз Мінекології працює у інших сферах – стратегічно екологічна оцінка, охорона довкілля, сказала Акуленко.
Крім того, у сфері енергетики Україна має прийняти закон про енергетичрного регулятора.
Вона також повідомила, що є сфери, у яких Україна почала роботу заздалегідь. Зокрема – це зона вільної торгівлі, яка запрацювала тільки у січні 2016 року. Україна почала виконувати зобов’язання ще на початку 2014 року.
«Україна прийняла багато фундаментальних актів у сфері безпечності харчових продуктів, технічного регулювання. Всі знають про ProZorro, про те, що Україна отримала змогу брати участь у тендерних закупівлях в ЄС та інших країнах світу», – сказала Акуленко й припустила, що це було зроблено з втратою російського ринку і неможливістю зайти на ринки ЄС.
Також експерти побачили прогрес у сфері видобувних галузей.
«Найбільша проблема – це наш парламент. Я була дуже здивована, що більшість актів міністерства роблять, вони здають їх вчасно, але потім ці акти десь зникають у ВР», – розповіла експерт.
Вона також наголосила, що ці зобов’язання є добровільними і наразі невідомо, як їх виконання буде відслідковувати Євросоюз.