Україна та ЄС обумовили безмитний імпорт автомобілів
Україна домовилася з ЄС про механізм застосування захисних заходів у двосторонній торгівлі чутливими для обох ринків товарами. Це дозволить країні захистити внутрішній ринок при створенні зони вільної торгівлі з ЄС від різкого зростання імпорту автомобілів та експорту насіння соняшнику.
Учасники української делегації розповіли журналістам подробиці останніх переговорів про створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) з Євросоюзом, які завершилися в четвер, 20 жовтня.
Директор департаменту міжнародних економічних відносин Міністерства аграрної політики і продовольства Тарас Качка повідомив, що обсяг безмитного імпорту європейських автомобілів в Україну становитиме 45 тис. одиниць на рік. Цей рівень урядовий уповноважений з питань європейської інтеграції Валерій П'ятницький назвав традиційним обсягом імпорту у базовому періоді 2005-2007 років. "Якщо імпорт в будь-якому наступному році не буде досягати цього рівня, то ми, природно, не будемо застосовувати ніяких заходів. Якщо ж він буде перевищено, тоді буде застосовуватися ще один параметр - частка на ринку", - розповів чиновник інформаційного сайту EUplus.
Починаючи з першого року роботи ЗВТ, частка автомобілів з ЄС становитиме 20% нашого ринку, а через шість років вона підвищиться до 25%, уточнив Качка.
Це означає, що навіть у разі зростання обсягу імпорту автомобілів з ЄС, наприклад, до 50 тис. одиниць захисні заходи у вигляді повернення 10-відсоткового мита не будуть застосовуватися, якщо їх частка на ринку залишиться менше 20%. "Але якщо частка буде перевищена, ми маємо право ввести мито в розмірі тієї, що діє зараз. Правда, при цьому передбачена певна процедура консультацій. Це не буде спонтанним рішенням: скажімо, ось сьогодні досягли певного рівня, а завтра вводиться мито ", - сказав П'ятницький. "Звичайно, якщо ми помітимо порушення в листопаді, то термін дії захисних заходів буде невеликий - близько місяця. Але наступного року ми також проведемо розрахунки - і якщо знайдемо порушення, то знову застосуємо захисні заходи", - пояснив Тарас Качка.
В межах СОТ Україна повинна зменшити експортне мито на насіння соняшнику з 15% до 10%, а при торгівлі з ЄС відбудеться ще більш суттєве її зниження - протягом 15 років по 1 п.п. на рік, до нуля. Але якщо експорт в ЄС буде перевищувати певний обсяг, то ставка мита підвищиться до рівня, який застосовується у відносинах із СОТ. "Для насіння соняшнику граничний обсяг становить 100 тис. т на рік", - уточнив Т. Качка. За лому чорних металів ставка експортного мита також буде знижуватися на 1 п. п. на рік, однак без права застосування Україні додаткових захисних заходів.
При вирішенні спорів у сфері енергетики буде застосовуватися класична схема з арбітрами. "Вони будуть засідати не півроку, а 50 днів. Саме рішення має бути виконане у найкоротші терміни, бажано протягом 15 днів", - пояснив Т. Качка. Арбітраж не торкнеться питань грошових компенсацій.
За словами учасників ринку, досягнутий компроміс є прийнятним. "Враховуючи, що досі Україна наполягала на застосуванні перехідного періоду для зниження ставок на автомобілі, таке рішення однозначно є позитивним. Тим більше що в поточному році, за нашими розрахунками, з ЄС до України надійде близько 40-45 тис. автомобілів. Це відповідає граничному показнику ", - пояснив гендиректор Всеукраїнської асоціації автоімпортерів і дилерів Олег Назаренко. "Позиція Євросоюзу щодо скасування Україною експортних мит з самого початку була дуже жорсткою, тому те, що нам вдалося домогтися не тільки перехідного етапу, а й права на використання захисних заходів - це успіх. А враховуючи, що обсяг виробництва насіння соняшнику в Україну становить 7 -8 млн т, експорт в 100 тис. т не є критичним ", - відзначає гендиректор асоціації" Український клуб аграрного бізнесу "Володимир Лапа.