Україні потрібен план зменшення обсягу шкідливих викидів ТЕС
Україні потрібен національний план дій для виконання вимог Європейського Союзу щодо вмісту пилу, азоту та сірки у викидах в атмосферу, які відбуваються в результаті виробництва електроенергії на теплових електростанціях. Таке рішення прийняли 22 квітня учасники круглого столу, що відбувся у Бурштині на Прикарпатті.
Народні депутати України, представники місцевої влади та громади обговорили екологічні проблеми теплоелектростанцій та прийняли рішення спільно на рівні уряду та ВРУ лобіювати прийняття такого плану.
За словами народного депутата України, голови комітету з питань екологічної політики, природокористування і ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Ірини Сех, завдяки ініціативі, що була озвучена усіма учасниками круглого столу, буде сформовано пропозиції, котрі ляжуть в основу змін до бюджетного кодексу. «Необхідно, щоб більша частина екологічного податку залишалась у розпорядженні органів самоврядування для вирішення власних екологічних проблем. Зараз 70 % екологічного податку скеровуються до центру і лише 30 % залишаються на місцях. Моя ж пропозиція, щоб все було навпаки, і вже є позитивне рішення профільного та бюджетного комітетів. Я переконана, що до цього процесу необхідно долучитись усім зацікавленим сторонам і сьогоднішня дискусія яскравий цьому приклад. Такі спільні ініціативи будуть корисними не тільки для бізнесу, а й в першу чергу для людей, які тут живуть і працюють», -- зазначила Ірина Сех.
Учасники круглого столу наголосили, що у 2010 році Україна приєдналася до європейського Енергетичного співтовариства і зобов'язалася до 2018 року виконати жорсткі вимоги ЄС щодо зниження впливу ТЕС на екологію. За оцінками експертів, це неможливо зробити в зазначені терміни ні технічно, ні фінансово. Для виконання цих вимог країні необхідно більше 12 млрд дол, яких немає. У підсумку Україна стоїть перед загрозою санкцій з боку Європи, аж до обмеження закупівель її електроенергії - а це означає, що ТЕС доведеться скорочувати закупівлі вугілля. У підсумку постраждають енергетики і шахтарі. На думку експертів, для виходу з ситуації, що склалася необхідний комплексний підхід.
«Ми консолідуємо зусилля над переговорами щодо такого плану в уряді та в парламенті, аби були конкретні кроки. Дуже сподіваюсь, цього року національний план кроків для виконання вимог Євросоюзу щодо викидів у атмосферу буде прийнятий. Це дасть змогу дуже чітко говорити про те, що країна і бізнес будуть робити, щоб виконати ці зобов’язання», – сказав генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко.
Він зауважив, що відповідна директива ЄС передбачає, що до 2018 року вміст сірки, азоту та пилу у викидах теплоелектростанцій України має бути знижений у 20 разів.
«Це означає, що треба провести багато технічних рішень, реконструкцій станцій, великий об’єм фінансових інвестицій, який вимірюється мільярдами доларів. Якщо дивитися реалістично, з точки зору техніки та фінансів, ми цього зробити не зможемо. Тому важливо розробити національний план: коли, в які терміни і за якими джерелами фінансування це буде відбуватися», – сказав Максим Тімченко.
Санкції за невиконання вимог ЄС, з його слів, можуть бути як м’якими, так і жорсткими – аж до призупинення членства України в Європейській енергетичній спільноті. Він також поінформував, що на сьогодні при реконструкціях енергоблоків ДТЕК встановлює фільтри, що дають змогу виконувати вимоги ЄС щодо вмісту пилу у викидах.
«Вартість реконструкції одного енергоблоку – близько 400 млн грн. В рік ми проводимо 5-6 реконструкцій енергоблоків і виконуємо стандарти щодо викидів пилу. Вимоги щодо вмісту сірки та азоту у викидах виконати складніше – це потребує більших фінансових втрат. Вирішення цього питання ми бачимо у будівництві нових енергоблоків. Бурштинську ТЕС ми бачимо пілотною для будівництва нових енергоблоків з виконанням всіх вимог ЄС», – сказав він.
Максим Тімченко додав, що цього року компанія вкладе в екологічні рішення близько 800 млн грн та сплатить 1,2 млрд грн екологічного податку.