Український цукор не потрапить на російські ринки ще три роки
Вилучення цукру з режиму вільної торгівлі з Росією триватиме ще три роки. У 2014 році імпортне мито буде скасовано і ті з українських цукрозаводів, які доживуть до цього моменту, зможуть постачати цукор на російський ринок.
Термін дії обмежувальних заходів щодо імпорту українського цукру в Росію закінчується в 2014 році. Про це заявив міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк, коментуючи створення зони вільної торгівлі країн СНД, куди увійшли Росія і Україна. «По цукру не прибрали в'їзний бар'єр у вигляді мит у розмірі $ 300. Але там чітко прописано, що є термін, після якого Росія не має права їх продовжити. Цей термін закінчується в 2014 р. і далі буде вільна торгівля», - заявив міністр.
Нагадаємо, що цукор поряд з газом і нафтою входить до переліку вилучень з угоди про зону вільної торгівлі країн СНД. Раніше російський Мінсільгосп запропонував продовжити вилучення цукру з режиму вільної торгівлі з Україною до кінця 2020 року.
Термін в три роки може виявитися фатальним для частини українських цукрових підприємств, оскільки поставки в Росію – фактично єдиний спосіб розвантажити внутрішній ринок. Нагадаємо, що в Україні в цьому сезоні формується істотний надлишок цукрового продукту - близько 200 тис тонн. Станом на 17 жовтня цукрові заводи виробили 931,2 тис. тонн цукру з цукрового буряка врожаю 2011 року, що перевищує показник 2010 року на цю ж дату на 32,7%, або 229,6 тис. тонн.
Україна в цьому сезоні зробить 2,1-2,2 млн тонн бурякового цукру проти 1,54 млн тонн в минулому році. Попередній профіцитний рік через відсутність ринків збуту призвів до банкрутства частини підприємств і кинув галузь в кризу на кілька років. Цього року аналітики прогнозують зниження цін на цукор на 25% - до 6,05 грн/кг.
Нагадаємо, цукрові переговори між Росією й Україною зійшли нанівець ще кілька місяців тому, коли Україна сподівалася домогтися квоти на поставки 100 - 300 тис. тонн вже в поточному сезоні. Проте позиція РФ в цукровому питанні залишилася незмінною. Останнім часом це питання і зовсім увійшло в гостру фазу - зокрема український Мінагропрод заявив, що у відповідь на незговірливість Росії може ввести заборонні мита на цукор, що імпортується з Білорусі. "Відповідні заходи щодо Росії прийняті, але у нас вільна торгівля з Білоруссю, і оскільки вона в Митному союзі, швидше за все, ми будемо змушені ввести загороджувальні мита на цукор білоруського походження", - сказав міністр Микола Присяжнюк.
Зараз Росія з надлишком забезпечена власним цукром. Нагадаємо, що Росія, у цьому сезоні вперше за 12 років перетворилася з імпортера цукру в постачальника цього продукту на зовнішні ринки. Іноземним споживачам вже поставлено близько 50 тис. тонн. Потенційно країна зможе вивезти за кордон 400 тис. т на $280-300 млн. Основними покупцями російського цукру, як передбачається, виступлять країни СНД.
Нагадаємо, 18 жовтня Росія, Україна, Білорусь, Казахстан, Вірменія, Киргизія, Молдова і Таджикистан домовилися про створення зони вільної торгівлі, підписавши відповідну угоду під час засідання глав урядів країн СНД у Санкт-Петербурзі (Росія).
За перше півріччя 2011 року товарообіг з Російською Федерацією склав $ 2 млрд, з них на $1,5 млрд Україна експортувала і на $ 470 млн імпортувала.