В Києві зранку у вівторок, 5 грудня, спецпризначенці СБУ затримали екс-президента Грузії та екс-голову Одеської ОДА Михеїла Саакашвілі. Затриманню передували обшуки в його помешканні. Однак після сутичок з силовиками прихильники Саакашвілі звільнили його з автомобіля СБУ.
Політика затримали на даху його будинку, куди він виліз після того, як бійці спецпідрозділу «Альфа» прийшли з обшуками до його помешкання.
Видання LB.ua опублікувало фотографії Саакашвілі в оточенні спецназу СБУ на даху будинку по вул. Костьольній. Політика фактично силоміць зняли з даху будинку.
Фото LB.ua
Також у мережі з'явилося відео, як силовики знімали Саакашвілі з даху.
Силовики вивели політика з будівлі та намагалися вивезти. У той же час прихильники Саакашвілі спробували цього не допустити.
Поліція відтіснила прихильників Саакашвілі, які намагалися перешкодити його затриманню. Один з прибічників політика навіть спробував вчинити акт самоспалення. Люди намагалися зупинити авто, зав'язалася бійка.
На місці події відбулася сутичка, кілька десятків людей утворили живий щит, на місці перебувала також велика кількість силовиків. Речник МВС Артем Шевченко в ефірі телеканалу «112 Україна» повідомив, що внаслідок сутичок постраждали кілька правоохоронців, але не повідомив точної кількості. Також він додав, що прихильниця Саакашвілі розбила скло в автомобілі, де перебував затриманий політик, та додав, що її буде затримано.
Відеотрансляцію з місця подій вело агентство УНН.
Втім, після тривалих сутичок Прихильники Михеїла Саакашвілі звільнили його з мікроавтобуса Служби безпеки України. Перед цим у машині вибили всі вікна та виламали двері.
Після звільнення Політик оголосив, що Петро Порошенко намагається його посадити за ґрати. При цьому він назвав себе головним ворогом Путіна в Україні і головним борцем із корупцією.
За інформацією СБУ, Михеїлу Саакашвілі повідомлено про підозру за статтею «Сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності» Кримінального кодексу.
«Правоохоронці, у присутності адвоката Саакашвілі, оголосили йому про підозру в скоєнні злочину. Планується його допит слідчими», – йдеться у повідомленні.
Пізніше генеральний прокурор України Юрій Луценко повідомив, що діяльність Саакашвілі в Україні фінансував наближений до екс-президента України Віктора Януковича олігарх-втікач Сергій Курченко, котрий переховується в Росії. Луценко також оприлюднив аудіо- і відеодокази на підтвердження своїх слів.
Зокрема, зі слів Луценка, 500 тисяч доларів від Курченка Саакашвілі отримав через свою довірену особу – громадянина України Северіона Дангадзе, якого українські правоохоронці затримали при спробі втекти до Росії. Дангадзе підозрюють у державній зраді.
Луценко також повідомив, що на операцію з прориву Саакашвілі українського кордону 10 вересня було витрачено 300 тисяч доларів.
Луценко також додав, що Генпрокуратура клопотатиме про цілодобовий домашній арешт для Саакашвілі.
У відповідь на заяву Луценка Саакашвілі заявив, що влада підготувала фальсифікації доказів, щоб почати проти нього кримінальну справу на замовлення президента України Петра Порошенка. Він також назвав заяву Луценка «дискредитацією протестного руху в Україні».
Як повідомив «Інтерфакс-Україна» з посиланням на речницю поліції Києва Оксану Блищик, згодом поліція Києва затримала дев’ятьох осіб, які у вівторок в центрі Києва блокували мікроавтобус із затриманим Міхеілом Саакашвілі. Пізніше частину з них відпустили.
Під час виступу на вечірньому засіданні Верховної Ради 5 грудня Юрій Луценко заявив, що вісім народних депутатів нібито причетні до втечі Михеїла Саакашвілі з-під варти працівників СБУ.
« … кримінальними діяннями ми вважаємо, і про це вже зареєстровані кримінальні провадження, діяння всіх осіб, які перешкоджали законним діям по захисту української держави правоохоронцями СБУ. Серед них діючі народні депутати: Ігор Луценко, Юрій Дерев'янко, Світлана Заліщук, Мустафа Найєм, Олег Петренко, Юрій Левченко, Сергій Лещенко, Віктор Чумак», – сказав він.
Водночас депутат Сергій Лещенко заперечив причетність до інциденту із Саакашвілі. Зокрема, він зазначив, що його не було у Києві тоді, коли відбувався арешт політика.
Окрім того, Луценко дав Саакашвілі 24 години на добровільну явку до правоохоронців. «Вважаю, що прихід до слідчого СБУ завтра з 9.00 на вулицю Воровського особисто Михеїла Саакашвілі позбавить країну від зайвих потрясінь», – також наголосив генпрокурор у сесійній залі парламенту.
Луценко закликав Саакашвілі «здійснити чоловічий вчинок, припинити розповсюджувати брехню і з'явитися для отримання законно обґрунтованої підозри».
Увечері Михеїл Саакашвілі заявив, що не знає, хто такий Сергій Курченко і що оприлюднений запис розмови з ним підроблений.
Разом із тим Генпрокуратура ввечері доручила поліції розшукати й затримати Михеїла Саакашвілі.