В МВС створено управління з повернення активів, здобутих злочинним шляхом
Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков створив у структурі МВС Управління з забезпечення повернення активів, одержаних злочинним шляхом, яке очолила Олена Тищенко.
«Щось технічне, але дуже важливе. Наказом по міністерству створив – Управління з забезпечення повернення активів, отриманих злочинним шляхом », – написав Аваков у своїй сторінці в соцмережі Фейсбук у вівторок ввечері.
Він поінформував, що функціями цього управління буде забезпечення тісної безпосередньої співпраці з правоохоронними органами інших держав з метою якнайшвидшого виявлення та заморожування активів осіб, щодо яких МВС України проводить слідство як в Україні, так і за кордоном. Управління взаємодіятиме з ФБР США і спеціально створеними контактними центрами понад ста країн світу, які відповідають за сприяння у пошуку та поверненні активів, та іншими організаціями.
Також серед функцій нового управління – «забезпечення стягнення кримінальних активів на користь держави на підставі рішень українських та іноземних судових органів», «аналітична підтримка слідства МВС і координаційна взаємодія з Держфінмоніторингом та Генпрокуратурою в рамках завдань, покладених на Управління», «збір та аналітична обробка інформації з всіх відкритих джерел інших держав з забезпечення максимальної ефективності слідства МВС України».
Також Аваков назвав перші завдання, які поставлені перед новоствореним управлінням. Зокрема, це «Справа Злочевського»: «Виявлення державних коштів, виведених з України колишнім міністром екології Миколою Злочевським, у тому числі 23 млн євро, розморожених Високим судом Англії в січні 2015 після витребування кримінальної справи з МВС Генеральною прокуратурою України» і забезпечення накладання арештів на кошти Злочевського в рамках кримінального провадження.
Крім цього, нове управління має зайнятися справами, «пов'язаними з Сергієм Курченкм».
«Враховуючи масштабність шахрайських операцій і відмивання грошей компаніями Сергія Курченка (наприклад, 13 млрд грн, відмиті в Харкові тільки через одну фізичну особу та виведені за кордон) Управління МВС фактично вперше в історії ініціює створення міжнародної слідчої групи з правоохоронними органами Латвії, які вже порушили паралельну кримінальну справу № 11816005914 за фактами відмивання грошей в латвійських банках. Це дозволить використовувати правові можливості і механізми Євросоюзу і прискорить отримання та фіксацію необхідної інформації. Управління буде забезпечувати взаємодію і аналітичний супровід міжнародного розслідування діяльності Курченка», – написав міністр.
За його словами, одночасно будуть встановлені реальні дебитори компаній Курченка з метою стягнення боргів. «Йдеться про десятки мільйонів доларів США», – додав Аваков.
Також управління займеться справами, пов'язаними з «Групою компаній Дмитра Фірташа». За даними міністра, відносно компаній Фірташа буде проведена аналітична оцінка його активів за кордоном, у тому числі тих, інформація з яких представлена в екстрадиційних документах США. Буде простежено зв'язок між діяльністю його компаній в Україні та даними, заявленими в інших країнах.
Також, зазначив Аваков, перед управлінням стоїть завдання у виявленні коштів від реалізації природного газу, отриманого у ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України», чим завдано збитків державі на суму 5 млрд 742 млн 612 тис. 305,88 грн.
Ще одним з першочергових завдань для новоствореного управління глава МВС України назвав «Справу Держінвестпроекту (і його екс-керівника Каськіва)». «Управління забезпечить виявлення 95550000 грн., Перелічених Держінвестпроектом на низку українських юридичних осіб, які, конвертувавши цю суму у валюту, вивели кошти на рахунки офшорних компаній ».
Начальником новоствореного Управління призначена Олена Тищенко – «юрист-міжнародник з двома повними юридичними освітами: українською та англійською. Отримала ступінь Магістра міжнародного бізнес-права в Лондонській школі економіки і політичних наук за спеціалізацією міжнародні фінансові злочини. Має 18-річний досвід роботи, з них понад вісім років за кордоном».
Працювала в Комітеті Верховної Ради України з питань боротьби з оргзлочинністю і корупцією, займалася реприватизацією «Криворіжсталі» і розробкою держпрограм для Кабміну України.
«У 2013 році, беручи участь у міжнародному процесі, де фігурувала російська опозиція, як юрист захисту, стала суб'єктом атаки російських спецслужб. Провела 4 місяці в тій же камері слідчого ізолятора, де згодом тримали Надію Савченко (українську льотчицю, нардепа, яку влада Росії утримує і обвинувачує в низці тяжких злочинів), з них 2 тижні на голодуванні», - додав міністр.
У 2014 році, Тищенко відповідала за взаємодію з правоохоронними органами в Адміністрації президента України, була делегатом від України в ГРЕКО (Група держав проти корупції). Є автором нормативних актів зі створення Міжвідомчої комісії з повернення активів. Мати 4-х дітей.