В Органному залі відбудеться «морський» концерт
У п’ятницю, 29 березня, концерт «Шехеразада. Морська історія» дасть в Органному залі киянин Богдан Дем’яненко.
Організатори обіцяють багато гарної та атмосферної музики. Усе почалося з ідеї зіграти на львівському органі Симфонічну сюїту Миколи Римського-Корсакова «Шехеразада», розповів органіст.
Військово-морський офіцер Микола Римський-Корсаков три роки плавав на кліпері «Алмаз», відвідав багато країн та отримав безліч вражень для майбутніх творів. Саме тому море у музиці Римського-Корсакова зображено так емоційно багатогранно і в той же час графічно-просто. У першій частині сюїти, яка звучатиме на концерті, хвилі гойдають корабель казкового мореплавця Синдбада, біля далекого узбережжя кружляють чайки, розповідає про своє бачення музики Богдан Дем’яненко.
«Я дуже люблю цей твір. Йому присвятив свою першу наукову роботу, яку писав ще в старших класах музичної школи. Це пізній романтизм, дуже вишукана і красива музика»,– зізнається виконавець.
Поступово до морської казки додалися й інші твори «водної» тематики. Це «Дорійська» токата Йоганна Себастьяна Баха, в якій море хвилюється та грає, Кельтська сюїта «Гебридських морів» Джуліана Несбітта, ефектний Преамбулюм мі мінор Ніколаса Брунса, який починається з педального соло (органіст грає ногами) і зображує не просто бурю, а справжнісінький 9-бальний шторм.
У програмі концерту музика епохи бароко чергується з творіннями Романтизму, є й сучасний твір – «По водах тихих» Гарі Бахленда, написаний у 2015 році.
Море постає перед слухачами кожен раз різним: то грізним і роковим, як у Брунса, то емоційним і живим, як у Букстегуде, то грайливим і казковим, як у Римського-Корсакова.
На думку виконавця з Києва, «морська» програма дуже пасує львівському органу.
«Великий простір і чудова акустика залу дозволяють на повну передати потужність морської бурі, а один із голосів цього інструменту так і називається - “Морська хвиля” (Unda Maris). Він має дуже тихе вібруюче звучання, яке я обов’язково використаю в “Тихих водах” Бахленда», – поділився Богдан Дем’яненко.
Завершать концерт фанфари з «Музики на воді» Ґеорґа Філіпа Генделя. Цей оркестровий твір композитор написав для прогулянки Темзою короля Британії.
«Це був один із перших прикладів PR-акції в музиці. Гендель винайняв барку з музикантами і супроводжував судно короля, граючи свою “Музику на воді”. Після цього “концерту” його справи як композитора різко пішли вгору»,– каже Дем’яненко.
Музика великого простору, свіжого повітря, вільного дихання стане чудовим завершенням «морської прогулянки» в Органному залі.