В Україні набув чинності закон про реінтеграцію Донбасу
ЗСУ отримали повноваження, схожі на ті, що надають при введенні воєнного стану
У суботу, 24 лютого, набув чинності закон про реінтеграцію Донбасу, який покликаний відновити суверенітет над тимчасово окупованими територіями. Текст закону офіційно опублікували в парламентській газеті «Голос України» від 23 лютого 2018 року.
Як зазначається, закон визнає Росію окупантом та розширює повноваження щодо застосування ЗСУ у мирний час. Крім того, документом передбачається створення нової військової вертикалі, яка отримає повноваження, схожі на ті, що надають при введенні воєнного стану.
Так звані «ЛНР» і «ДНР» визначаються як окупаційні адміністрації РФ. Україна не визнає документи, які були видані окупаційною адміністрацією, крім свідоцтв про народження та смерть. Межі окупованих територій буде встановлювати президент за поданням Міноборони. Також документ закріплює нове поняття - «межі зон безпеки». Йдеться про території, які прилягають до району бойових дій.
Згідно з законом, протидія російській агресії замість «антитерористичної операції» (АТО) буде називатися «забезпеченням національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ в Донецькій і Луганській областях». Укази про початок і завершення таких дій буде видавати президент.
З моменту набуття законом чинності Генеральний штаб ЗСУ буде керувати роботою органів безпеки та оборони. До них відносяться ЗСУ, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації, Нацгвардія, Держприкордонслужба, Управління держохорони, Державна спецслужба транспорту, Міністерство внутрішніх справ, Національна поліція, військова прокуратура.
У зонах, прилеглих до районів бойових дій, залучені до заходів із протидії агресії РФ (військовослужбовці, правоохоронці, медики) мають право:
- застосовувати в разі крайньої необхідності зброю і спецзасоби до тих, хто порушує закон чи намагається нелегально потрапити в зону протидії агресії;
- затримувати зазначених осіб і привозити до органів Нацполіції;
- перевіряти у громадян і посадовців документи, в разі їхньої відсутності – затримувати для встановлення особи;
- оглядати особисті речі громадян при них та в автівках;
- тимчасово обмежувати чи забороняти рух транспорту, пішоходів на вулицях і дорогах, не пускати людей та автівки кудись, зокрема на об’єкти, виводити людей з певної місцевості, відбуксировувати транспорт;
- входити в домівки людей, на приватні земельні ділянки, підприємства, установи та організації, якщо це потрібно для протидії зовнішній агресії;
- зі службовою метою використовувати з дозволу власників засоби зв’язку та автівки, зокрема спеціальні, окрім автомобілів дипломатичних, консульських та інших представництв іноземних держав та міжнародних організацій.
Прикінцеві положення закону вносять зміни, згідно з якими учасники заходів із протидії агресії РФ - учасники бойових дій, як і ті, хто брали участь в АТО. Інваліди війни відповідно - ті, хто дістали поранення внаслідок участі у заходах зі стримування агресії з боку РФ. Дія закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту» поширюється на родини загиблих на Донбасі волонтерів, працівників підприємств, які забезпечували проведення АТО і заходів із протидії агресії.
Стверджується, що заходи із протидії агресії можуть проводити одночасно з АТО.
Нагадаємо, раніше голова Генштабу ЗСУ Віктор Муженко розповів про зміну формату операції на Донбасі. Зокрема, мова йде про перехід від антитерористичної операції до операції Об'єднаних сил.