Кожного дня гендерні межі розвиваються все більше. Багато у чому завдяки жінкам, які власними вчинками та відвертістю думок підвищують рівень своєї значущості у суспільстві. Сьогодні ні для кого не новина, якщо посади, які раніше зазвичай обіймали чоловіки, тепер можуть отримати жінки. Єдине, що ще здатне здивувати – момент, коли представниці прекрасної статі обирають не зовсім або зовсім не жіночу професію. Наприклад, у сфері енергетики. Саме тому до свята Весни ми розкажемо який він – нелегкий, але яскравий світ енергетики жіночими очима.
На Добротвірській теплоелектростанції ДТЕК працює понад 1000 людей, з них на БНС-2 (берегова насосна станція – прим. ред.) – лише 5 жінок. Жінок, які забезпечують роботу ТЕС. Адже головне для електростанції – постійний контроль та підтримка водопостачання. Цим і займаються 5 працівниць, одна з яких прийшла 26 років тому і весь цей час продовжує завзято виконувати свої обов’язки. Надія Степанівна Маїк – машиністка, яка слідкує за фільтрацією води та за справною роботою усіх насосів. На словах звучить, можливо, й легко, але це дійсно кропітка праця. Як каже сама пані Надія, треба постійно пильнувати за станом обладнання, рівнем та тиском води. Складності роботі додають умови постійного перебування. Від шуму насосів рятують навушники та кабіна для машиностоків. Там працівниці дозволяють собі трошки перепочити та випити кави. Однак ні важкі засуви на насосах, ані шум, який Надія Степанівна лагідно називає музикою, не заважають їй любити справу, якій вона присвятила все життя. Пані Надія жодного разу не шкодувала про професійний вибір. Навпаки, вона мріє дочекатися пенсії, працюючи саме тут, на своїй БНС-2.
Що змушує або наштовхує жінок йти в нежіночому напрямку – невідомо. Втім, інженер турбінного цеху – Тумко Олег Григорович – вважає жінок, які обирають цю працю, прикладом для наслідування. Сучасна автоматизація на станції дозволяє працювати жінкам на будь-якій професії. А тих, хто з них – в енергетиці, поважає і пишається. Пан Олег Тумко зауважує: «Жінки у цій сфері виконують свої обов’язки на рівні з чоловіками, а деколи й краще». Як це робить машиністка-обхідниця турбінного устаткування Зіновія Ярославівна Сологуб. Саме ця чарівна та, на перший погляд, тендітна жінка вже 32 роки має справу з серйозним обладнанням, яке потребує чималих фізичних зусиль. Однак пані Зіновія не скаржиться: «Бути однією жінкою у колективі прекрасно! Я зі всім справляюся, а з надважкими завданнями мені наші хлопці допомагають».
Машиністка згадує, як дивувалися оточуючі, коли вона тільки йшла на ТЕС. Дехто навіть вмовляв відмовитися від «чоловічої праці». Проте рішення було остаточним, до того ж на той момент уваги потребували маленька дитина і стара бабуся. А отже треба було вибирати роботу зі зручним графіком. Теплоелектростанція у цьому плані повністю влаштовувала. «Так, спочатку було важко, але потім не тільки звиклося, але й почало подобатися працювати», – зізнається машиністка. Сьогодні Зіновія Ярославівна працює енергетиком у одному з основних цехів теплової електростанції і не уявляє себе на іншому місці або в іншій сфері.
Життєвий шлях цих жінок вражає. А багаторічний досвід свідчить про те, що навіть прекрасна стать може знайти своє призначення у такі непростій, здебільшого чоловічій сфері – енергетиці. Однак працюючи будь-де і будь-ким, кожна жінка залишається жінкою: тендітною, ніжною і турботливою. Але завжди здатною на більше, ніж від неї очікують.
Автор: Дар'я Чебукіна