Верховна Рада ухвалила закон про амністію бійців АТО
До теми
Верховна Рада України підтримала проект закону №4255 «Про амністію в 2016 році» в цілому з урахуванням пропозицій президента України. Після низки невдалих голосувань документ був прийнятий мінімально необхідною кількістю голосів, отримавши підтримку 226 нардепів. Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».
Ухвалили Закон про амністію у 2016 році з урахуванням пропозицій Президента @poroshenko.https://t.co/cDk3f4FBHm pic.twitter.com/I8c0NgWWBh
— Верховна Рада (@verkhovna_rada) 22 грудня 2016 р.
Нагадаємо, закон про амністію ухвалено Радою 7 липня, він передбачає амністію для найбільш вразливих категорій засуджених, зокрема вагітних, неповнолітніх, інвалідів, пенсіонерів, ветеранів війни та учасників ліквідації аварії на ЧАЕС.
Крім того, звільняються від відповідальності засуджені особи, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, які брали безпосередню участь у АТО та отримали статус учасника бойових дій. Крім того, передбачено, що від відбування покарання на гауптвахті звільняються військовослужбовці, засуджені за злочини невеликої та середньої тяжкості, вперше засуджені за тяжкі злочини, якщо вони на день набрання чинності законом відбули не менше половини призначеного строку основного покарання.
17 серпня президент України Петро Порошенко ветував даний закон. На думку голови держави, цей закон необхідно було узгодити з положеннями Кримінального кодексу і закону «Про застосування амністії в Україні».
Згідно з пропозиціями голови держави, питання про застосування амністії суд може вирішити за ініціативою прокурора. Зокрема пояснюється, що ухвалений раніше парламентом закон вступав в силу з дня, наступного за днем його опублікування, і підлягав виконанню протягом 3 місяців. А це означало, що виконання закону продовжилося б і після 30 вересня 2016 року - дати набрання чинності змін до Конституції в частині правосуддя, якими прокуратуру позбавили функції представництва інтересів громадянина в суді.
В свою чергу, як зазначив представник президента Артур Герасимов, закон не міг бути підписаний президентом з огляду, зокрема, на те, що термінологія закону щодо визначення кола осіб, до яких застосовується амністія, потребувала приведення у відповідність до закону про застосування амністії та Кримінального кодексу. Зокрема, закон у переважній більшості випадків оперував поняттям «особа, засуджена за злочин», «засуджений». Так, необгрунтовано виключається можливість застосування амністії до осіб, кримінальну справу стосовно яких розглянуто судом, але вироки стосовно яких не набрали законної сили, пише УНІАН.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і підлягає виконанню протягом трьох місяців.