Видобуток сланцевого газу стане злочином, - нардеп
Почати розробку родовищ сланцевого газу в Україні без висновку Академії Наук України про те, що ці роботи є безпечними, буде державним злочином, заявила народний депутат від ВО «Батьківщина» Олександра Кужель.
«На сьогодні немає жодного наукового висновку, крім науковців, яких купують для супроводження проекту, який говорив би про гарантовану безпеку впровадження такого проекту в Україні. Академія Наук України каже: «Ми не знаємо, нас не залучали, і про наслідки ми нічого сказати не можемо», - зазначила Олександра Кужель у коментарі для ZAXID.NET 31 січня.
За словами народного депутата, якщо НАН не може проаналізувати наслідки і безпеку видобування сланцевого газу, то розпочинати такі роботи буде «державним злочином». Так, вона наголосила, що в Харківській та Донецькій областях, де їх планують проводити в першу чергу, і так є невеликі запаси питної води, а видобування сланцевого газу може забруднити і їх.
«Ми маємо загрозу залишити два регіони без питної води, маємо загрозу отруєння тих річок і тієї води, яка є, а також загрозу отруєння території цих регіонів. І не маємо жодної відповіді про те, хто за це буде відповідати і проводити відновлювальні процеси», – наголосила Олександра Кужель.
Окрім того, народний депутат вказала на те, що підписання контракту з Shell не було прозорим процесом, і його умови викликають недовіру – зокрема, що стосується участі фірми, «зареєстрованої в Києві на невідомих людей».
Також, за словами Олександри Кужель, виникають питання щодо економічної складової. Так, народний депутат зазначила, що українська частка видобутого газу, за угодою, належатиме підприємству, а не українському народові, що суперечить законодавству. Саме підписання угоди і пасивність держави в питанні розвитку енергозбереження свідчить про те, що держава має намір забезпечувати потребу в енергоносіях не за рахунок енергозбереження, а за рахунок видобутку додаткової кількості газу.
Нагадаємо, 24 січня в Давосі було підписано угоду між компанією Shell і компанією "Надра Юзівська" про розподіл продукції від видобування сланцевого газу на Юзівській площі в Харківській і Донецькій областях. Згідно з контрактом із компанією Shell щодо видобутку в Україні сланцевого газу, підписаним у Давосі, сім’я Віктора Януковича отримає в цій справі десятивідсоткову участь.
Невдовзі після підписання контракту з Shell НАК "Нафтогаз України" отримала від "Газпрому" рахунок на $ 7 млрд, бо купила в минулому році менше газу, ніж передбачено чинним контрактом.
У коментарі для ZAXID.NET 30 січня народний депутат Юрій Сиротюк висловив припущення, що контракт із Shell може бути частиною схеми щодо здачі української ГТС «Газпрому». Також він висловив невдоволення тим, що транснаціональні компанії не рахуються з українцями у своїх проектах.
Своєю чергою експерт Валерій Боровик у коментарі для ZAXID.NET висловив переконання, що видобуток сланцевого газу в Україні є хорошим проектом, який потрібно впроваджувати.