Вільнюс Януковича: що його там чекає?

Олег Онисько, 27 листопада 201332065
Вільнюс Януковича: що його там чекає?
фото EU2013.lt
Вільнюс в очікуванні саміту Україна-ЄС

Попри відмову Віктора Януковича підписувати Угоду про Асоціацію з ЄС, у Литві все ж чекають на приїзд українського президента. Там вважають, що незалежно від результату саміту, Янукович має пояснити свою позицію. Кореспондент ZAXID.NET Олена Марченко передає з Вільнюса.

Литва, яка в цьому півріччі головує в Європейському Союзі, трактувала програму «Східного партнерства» як одне з пріоритетних своїх завдань на цей період. Відмова України від Угоди про асоціацію з ЄС викликала у Вільнюсі здивування і занепокоєння.

«Сейм був здивований рішенням українського уряду, тому що Литва як країна, що головує у Європейському Союзі, дуже багато виступала за те, щоб наблизити Україну до цінностей Європейського Союзу. Ми вважаємо, що більшість українців теж цього прагнуть. Але з іншого боку, кожна сторона сама обирає свій шлях, і ані Литва, ані Європейський Союз не можуть вказати вам, що робити. Я все-таки оптиміст і думаю, що Україна, якщо не зараз, то у найближчому майбутньому знайде свій шлях до Європейського Союзу», – вважає голова комітету із закордонних справ Сейму Литви Бенедиктас Йодка.

Бенедиктас Йодка вважає, що Україна знайде свій шлях до Європейського Союзу

Ситуацію, яка склалася, в столиці Литви оцінюють дещо інакше, аніж у Брюсселі. За інсайдерською інформацією, офіс Кетрін Ештон (Верховний представник ЄС з питань закордонних справ та політики безпеки – ZAXID.NET) сприйняв дії Януковича як зраду. Аби не поглибити розчарування ЄС від України, литовські політики акцентують на важливості приїзду Януковича до Вільнюса і необхідності продовжувати діалог.

Лінас Бальсис, депутат Сейму та голова Партії зелених Литви повідомив, що 26 листопада усі фракції литовського парламенту підписали між фракційну угоду про неприпинення діалогу з Україною, про політику відкритих дверей Євросоюзу.

«Тож усі фракції литовського парламенту вважають Україну частиною Європи, частиною європейської християнської культури», – наголосив політик.

Лінас Бальсис у коридорах Сейму

У кулуарах литовського Сейму відверто говорять, що частину провини в ситуації з Україною має взяти на себе ЄС. Бенедиктас Йодка переконаний, що Європейський Союз таки неправильно оцінив ситуацію з економічним тиском і шантажем з боку Росії.

«Все-таки це політичні шахи, і гросмейстери бачать багато ходів наперед. У цьому випадку лідери ЄС не додивилися. Навіть трапився такий збіг, що МВФ змінив умови кредитування якраз перед самітом «Східного партнерства». Таке враження, що сталося якесь непорозуміння», – вважає Йодка.

Частину європейської провини литовці готові покласти на себе. Лінас Бальсис зазначає: «Згідно з нашою Конституцією, зовнішньополітичну діяльність Литви формує президент і частково парламент. На жаль, політичної волі наших високопосадовців було недостатньо. Апарат президента міг зробити значно більше».

Литва від імені ЄС готова продовжувати діалог з Україною і шукати компроміси, зокрема, в питанні звільнення Юлії Тимошенко. Голова комітету із закордонних справ литовського Сейму Бенедиктас Йодка вважає, що можлива пауза у відносинах з Україною не повинна вплинути на європейські настрої українського суспільства.

«Я думаю, що всі політики України – і влада, і опозиція – говорять приблизно так: якщо зараз не буде підписана Угода про асоціацію з Європейським Союзом, то буде якась пауза у переговорах, – каже він. – Але якщо навіть така пауза виникне, то європейська спрямованість України не зміниться. ЄС вже зняв питання пані Тимошенко, яке було, на мою думку, перегином. Я маю думку, відмінну від лідерів Європейського Союзу. Не можна пов’язувати долю країни з однією людиною, якою би важливою вона не була».

Литовські політики переконані, що гарантією незворотності європейської інтеграції України став Євромайдан.  Лідер литовської опозиції, депутат Сейму Емануеліс Зінгерас переконаний: те, що відмовився зробити Віктор Янукович, зробив за нього український народ, вийшовши на площі у різних містах на знак підтримки євроінтеграції.

Емануеліс Зінгерас каже, що українці показали дулю всім диктаторам

«Ваш народ підписався під вашою європейською самобутністю. Це дуже серйозно. Якщо хтось думає, що можна з усмішкою обіграти народ, він неправий. Ви показали дулю всім диктаторам і всім, хто хотів захопити владу у Києві і повернути вас у часи Йосифа Сталіна», – каже Зінгерас .

Литовські політики очікують приїзду до Вільнюса Віктора Януковича. Багато чого залежить від того, що саме скаже президент України на саміті. Якщо він відверто назве причини непідписання Угоди про Асоціацію і підтвердить наміри України йти шляхом євроінтеграції – для європейських політиків це буде добрим знаком.

«Але навіть якщо Янукович приїде й скаже, що «все кінчено, ми рішуче відмовляємося, я приїхав вам подякувати й повертаюсь назад», тоді ми подякуємо йому і потиснемо руку, бажаючи успіхів», – уточнює Лінас Бальсис.

Спрогнозувати ж подальший розвиток ситуації в разі такої заяви Януковича ніхто з політиків Литви не береться.

Зі слів литовських політиків, попри відсутність інтриги з підписанням Угоди про Асоціацію, вага приїзду Віктора Януковича до Вільнюса зростає: від його заяв і поведінки залежатиме майбутнє відносин України з ЄС.

Олена Марченко (Вільнюс), спеціально для ZAXID.NET

Матеріал підготовлено в межах спільного проекту Школи міжнародної журналістики, www.my-media.org.ua (проект, що його впроваджує NIRAS/ВВС за фінансової підтримки Danida) та www.hromadske.tv.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів

Дискусія 5

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Софія 28 листопада 2013, 08:32

  дійсно про що можна говорити з розумово обділеними...нема про що з ними дискутувати, наводити аргументи, хай живуть в свому світі,хай мають свою "водку сєльодку куфайку і балалайку!" А нормальні люди прагнуть і будуть вчитися, розвиватися, мати майбутнє, повагу до людської гідності- все те що є в цивілізованому світі, в Європі!

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Scamorza 27 листопада 2013, 16:14


  Та не варто розпинатись перед тими сектантами... Не псуйте собі нервів, це лише пішаки, причому розумово обділені, хоча таку-сяку копієчку їм платять за коментарі...

  А взагалі школа, що на zaxid.net немає ІР коментаторів. Одразу було би все видно

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Гість 27 листопада 2013, 13:38

  На разі ще ніхто не відмовився щось там підписувати.
  А питання приблизно стоїть так: плигайте у льодяну воду пропонує Росія, а ЄС каже плигайте у кипяток.
  І обоє гоаорять, що лікуватм вас будемо потім, якщо ви якось самі видрапаєтеся.
  Студенти вже плигнули у кипяток, а різні ландики та азарови у ополонку.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук