Українським далекобійникам ще до осені бракуватиме дозволів на перетин кордону
Міністр інфраструктури Володимир Омелян заявив, що питання дозволів мають обговорити під час зустрічі президентів України та Польщі
За словами міністра інфраструктури Володимира Омеляна, дозволів на перетин кордону водіям фур не вистачає тому, що Польща зменшила квоту на проїзд українських вантажівок своїми дорогами. Тому вирішили економити, а переконати сусідів має президент України Володимир Зеленський.
«Я сподіваюся, що під час запланованої зустрічі президента України з президентом Польщі на початку вересня цього року це питання буде підняте й інтереси українських перевізників будуть захищені. Відповідне звернення ми направили. Якщо це не подіє, ми готові звертатися до Єврокомісії», — розповідає міністр інфраструктури України Володимир Омелян.
А от журналісти-розслідувачі, як-от Дмитро Гнап, кажуть, що винні не тільки поляки. Свою лепту до створення проблем для українських перевізників внесли й в «Укртрансбезпеці». Дмитро Гнап припускає, що така ситуація виникла через імовірну відставку голови «Укртрансбезпеки» Михайла Ноняка.
«Михайла Ноняка неодноразово звинувачували в корупції, але залишитися на посаді йому вдалося через те, що він людина дуже наближена до тепер уже колишнього спікера Верховної Ради Андрія Парубія. Останнім часом чиновники «Укртрансбезпеки» просто оскаженіли і почали вимагати з перевізників все більше грошей — від 300 до 500 євро за проїзд однієї фури територією України і виїзд закордон», — пояснює Дмитро Гнап.
Про недостатню кількість дозволів на перетин кордону почали активно говорити у вівторок, 6 серпня. Тоді поблизу Львова у смт Запитів невдоволені водії вантажівок понад годину заблокували проїзд трасою Київ-Чоп.
На таку акцію вони пішли через те, що не можуть отримати дозволів на перетин кордону і проїзд територією Польщі. Нещодавно «Укртрансбезпека» почала видавати значно менше таких дозволів. Водіям доводиться днями стояти у чергах. Їхній товар псується, тож вони вдалися до такого протесту.
Майже 200 невдоволених водіїв вантажівок приїхали в село Запитів та перекрили трасу Київ-Чоп. «Ми пробували інші методи. Це вже не перший крок наш. Ми вже зверталися, в нас є відкриті листи, які зареєстровані як в губернатора, так і президента на столі. Ми знаємо: президент знає про нашу проблему. Але ніхто не реагує. Тому так», — розповідає один з ініціаторів акції Володимир Михалевич.
Усе через малу кількість дозволів на перетин кордону, які видала Польща. А міністерство інфраструктури почало дозувати видачу перепусток — 60 на добу. А це втричі менше, ніж потрібно, стверджують перевізники. Через це постійні черги та суперечки.
«Паркінгів нормальних нема, машини стоять на дорозі. Машини замитнені. Можуть пограбувати ці машини, пальне злити. То всяке буває. Водії невиспані, змучені, бо там контролюють чергу, а тут дивляться за машиною, бо машина стоїть за 300-400 метрів», — бідкається перевізник Святослав.
Тож водії вимагають скасувати обмеження і видавати стільки дозволів, скільки їм треба. Та от способи їхньої боротьби не подобаються колегам, що стоять у заторі на 5 км. «Та везу товар на певну годину, по графіку. М’ясо везу. Все опломбовано, бачите. Я вже спізнююся, пропустіть, будь ласка», — скаржиться водій невеличкої вантажівки. Власник позашляховика додає: «За що воюємо, люди? Проти кого?»
«Браток вибачай, ми трошки страйкуємо. Ми такі як ти. Слухай, ми мусимо перекривати через брак дозволів. Так шо ти мусиш бути з нами солідарний», — каже один з протестувальників і підходить до вантажівки, якій перекрили дорогу.
Організатори протесту кажуть, трасу перекрили ненадовго. Та й пропускатимуть автомобілі з дітьми, хворими людьми та спецтранспорт. Та невдоволені люди, яким перекрили дорогу, викрикують: «Ми з вами солідарні. Але ви нас наказуєте, а не владу. Дозвольте нам проїхати». «Зачекайте трохи, потерпіть годинку», — кажуть у відповідь протестувальники.
Дехто намагається об’їхати перекриту ділянку. А от водій Volkswagen з реєстрацією Рівненської області вимагав, щоб його автомобіль пропустили. У машині, крім нього, перебували жінка і двоє маленьких дітей і, за їхніми словами, їх везли в лікарню на операцію. Водію пообіцяли пропустити його авто, однак він різко натиснув на газ якраз в той момент, коли люди майже звільнили проїзну частину.
Результат такого штурму — розбите лобове скло. Пізніше протестувальники зібрали 8 тис. грн і компенсували власнику збитки. Після цього він скасував своє звернення до поліції. А рівно в одинадцятій годині дорогу розблокували. І повернулися до пункту «Укртрансбезпеки» — чекати на дозволи.
Тим часом водії, що стоять у черзі, натякають на наступні блокування траси. Мовляв, нині вони вирішили діяти без вантажівок, але можуть і передумати.