Вони не каються
У Львові розпочався суд над шахраями, які продавали підроблені бронежилети
0Сихівський районний суд Львова у вівторок, 28 жовтня, розпочав розгляд справи про продаж підроблених бронежилетів, частина з яких потрапила у зону АТО. ZAXID.NET уже писав про те, як шахраїв затримали. А 9 жовтня прокуратура завершила слідство і справу передали до суду.
Окрім порушеної справи за шахрайство з бронежилетами, проти обвинувачених Бориса Марка та Олександра Сіростана відкрито провадження за крадіжку залізничної колії. Причому у великих розмірах. Вони завдали шкоди «Львівській залізниці» на понад 247 тис. грн.
Бориса Марка під конвоєм доставили у зал судових засідань. Інший обвинувачений Олександр Сіростан вніс заставу в розмірі 400 тис. грн, тому його не тримали під вартою.
За словами прокурора, до продажу фальсифікованих бронежилетів могли бути причетні п’ятеро осіб. Однак слідство встановило тільки двох.
Бронежилет, який пробиває навіть куля калібру 5.45 з АК
Один зі свідків розповів у судовому засіданні, що придбав бронежилет для свого друга за 2400 грн. Знайшов через інтернет чоловіка, який займався продажем засобів захисту. Домовилися про зустріч у Львові неподалік супермаркету «Арсен». Із собою чоловік взяв продавця з магазину військових товарів, який розумівся на бронежилетах.
Борис Марко, якого звинувачують у шахрайстві, під’їхав на автомобілі Opel та привіз два бронежилети «Панцир М».
«Бронежилет був запакований у чорному мішку. На нього були відповідні документи – паспорт з мокрими печатками і підписами, де зазначалося, що це виріб 5 класу захисту», – розповів свідок.
Він придбав бронежилет та розгрузочний жилет і передав його другу на Яворівський полігон. Друг одразу ж поїхав у зону АТО. І тільки через місяць з’ясувалося, що бронежилет підроблений. На щастя, із ним ніхто не пішов у бій. Випробувати захисний виріб раніше не було змоги. А коли спробували обстріляти його, то з’ясувалося, що «Панцир» легко пробиває навіть куля калібру 5.45 з автомата Калашникова.
Інший бронежилет того ж дня купив у Бориса Марка власник магазину «Штурм» Володимир Правосуд. Він вирішив випробувати міцність бронепластини. Оскільки іншої зброї не мав, то зробив кілька пострілів з 25-метрової відстані зі свого іменного пістолета «Форт». Пластина витримала. Це свідчило про те, що виріб відповідає принаймні другому класу захисту.
Згодом Володимир домовився про те, що купуватиме бронежилети по 1600 грн. Придбав у Бориса Марка та Олександра Сіростана 32 вироби, завантажив мікроавтобус одягом та продуктами і повіз усе це в зону АТО, бо й сам був бійцем батальйону «Айдар». Бронежилети він безкоштовно роздав своїм знайомим.
А коли повернувся, то замовив у підсудних 50 бронежилетів – як було зазначено у документах – 5 класу для того, щоб продавати їх у своєму магазині. Один з таких виробів придбав військовослужбовець, який тренувався на Яворівському полігоні. Він випробував бронежилет пострілом зі ста метрів із снайперської гвинтівки Драгунова. Виріб 5 класу захисту мав би витримати кулю. Однак вона легко пробила дві пластини.
Наступного дня він повернув підробку зі словами, що одягне цей бронежилет на продавця та відправить його у зону АТО.
А тим часом до шахраїв зателефонував працівник спецпідрозділу міліції з Волинської області. Йому було потрібно 13 бронежилетів, адже міліціонери їхали на схід без засобів захисту. Матері силовиків разом із волонтерами зібрали гроші та передали міліціонеру. Він доклав грошей та придбав 15 бронежилетів.
Борис Марко запевняв, що усі вироби були виготовлені на київському заводі «Темп 3000», відстріляні та відповідають 5 класу захисту. До того ж, усі відповідні документи були. Він навіть хотів продемонструвати відео, де їх випробовують. Але у працівника міліції не було часу, бо за кілька годин група міліціонерів їхала в зону АТО. Тому він оплатив товар готівкою та відвіз його бійцям.
Працівник міліції передав один бронежилет своєму знайомому у зону бойових дій. Ще один про всяк випадок залишив собі. Приїхавши додому, він вирішив випробувати бронепластину на міцність. Зі стометрової відстані він зробив постріл із мисливської рушниці «Сайгак». Куля пробила обидві пластини наскрізь.
Бронежилети у всіх 13 бійців спецбатальйону міліції вилучили та замінили на нові.
Власник магазину «Штурм», який замовив велику партію з 50 бронежилетів, одразу з обдзвонив усіх, хто купував у нього засоби захисту, попередив про підробку. Після цього сам поїхав на схід та забрав майже всі вироби. Деякі з них військові залишили для того, щоб вішати їх на двері автомобілів для додаткового захисту.
Повернувшись, він зателефонував у міліцію, повідомив про шахраїв та замовив у них усі бронежилети, які ті мали.
Підсудні вини не визнають
Олександр Сіростан та Борис Марко привезли 53 бронежилети прямо на склад магазину «Штурм». Тут же їх «на гарячому» затримали працівники міліції. Під час обшуку автомобіля у шахраїв знайшли ще 28 тис. грн.
Підсудний Олександр Сіростан відшкодував вартість бронежилета тільки одному з покупців, який придбав один захисний виріб для свого друга.
Затримані не визнають своєї вини на суді. Кажуть, що визначаться після того, як заслухають матеріали справи.
Власник магазину «Штурм», який купив 83 бронежилети по 1600 грн за кожен, просить відшкодувати матеріальні витрати – 132, 8 тис. грн. Крім того, він подав цивільний позов щоб підсудні виплатили йому 10 тис. грн моральної шкоди. Однак після судового засідання він розповів ZAXID.NET, що клопотатиме про 100 тис. грн моральної шкоди.
Працівник міліції, що теж свідчив у судовому засіданні як потерпілий зазначив на суді, що завдана йому шкода становить 66 тис. грн з урахуванням витрат на купівлю нових бронежилетів та доставку.
Судове засідання у справі перенесли на 13 листопада.
Зазначимо, що на продажі підроблених бронежилетів шахраї заробили майже 250 тис. грн. Проти них порушили одразу два кримінальні провадження – за ч.3 ст. 185 (крадіжка у особливо великих розмірах) та ч.3 ст. 190 ККУ (шахрайство). Санкції цих статей передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 8 років.