Втеча Януковича: що сталося в ніч з 21 на 22 лютого?
Питання, що ж саме стало причиною несподіваної втечі Віктора Януковича з Києва майже одразу після підписання угоди з опозицією 21 лютого, не просто залишається відкритим. Воно викликає стільки емоцій і домислів, що не шукати відповіді на нього просто неможливо навіть при тому, що відкритих питань в Україні сьогодні й без нього – безліч.
Безпосередньо на Майдані, та й загалом серед опонентів Януковича, прийнято вважати, що Януковича злякала можливість збройного штурму Межигір’я, який 21 лютого анонсував сотник самооборони Володимир Парасюк.
Тим часом опитані ZAXID.NET політичні експерти, окрім цієї, називають і низку інших версій, серед яких червоною ниткою проходить припущення, що від захисту режиму Віктора Януковича відмовилися силовики.
Зазначимо, що, окрім вказаних нижче політичних експертів, ZAXID.NET звертався іще до декількох. Політичні експерти, які традиційно займали прихильну до Віктора Януковича позицію, Андрій Єрмолаєв і Михайло Погребинський, відмовилися давати коментарі. При цьому Андрій Єрмолаєв просто сказав, що зараз до коментарів не готовий, а Михайло Погребинський висловив обурення закликом руху «Стоп Цензурі!» бойкотувати його особисто, і сказав, що у зв’язку з цим взяв паузу на тиждень аби подивитися, як на цей заклик відреагує журналістське середовище.
Думки ж тих експертів, які погодилися на розмову, пропонуємо вашій увазі.
***
Андрій Окара (Росія): "Янукович злякався санкцій, він зрозумів, що його перспектива – Гаазький трибунал"
Янукович злякався тому, що були оголошені санкції, тому що він зрозумів, що його перспектива – Гаазький трибунал, тому що він зрозумів, що ніхто його підтримувати вже не готовий. Тому що він зрозумів, що він програв. Що його влада, збудована на страху й силі, вже не має цих опор.
Судячи з його дій і з того, що він говорив, складалося таке враження, що він не розуміє, що відбувається. Для мене те, як влаштований його мозок і про що він думає – це велика загадка. Але тепер, судячи з усього, він зрозумів, що за нього нікому заступитися, що ніхто не буде за нього жертвувати ані своїм життям, ані своєю свободою.
Сергій Таран: "Це була невдала спроба шантажу"
Я думаю, що він спочатку не тікав, а їхав до Харкова на сепаратистський з’їзд, і, відповідно, сподівався, що буде оголошена якась Південно-Східна Республіка, військову підтримку якій надасть Росія. Знаю, що для цього там зібралися журналісти, представники російської Думи, і все йшло до того, щоб, принаймні, серйозно заявити про те, що можуть бути такі варіанти.
Поки він тоді доїхав, то в Харкові змінилося рішення і це стало неможливим. Тому він далі втікав.
Я думаю, що він спочатку, можливо, навіть планував повертатися в Межигір’я, але не одразу. Спочатку мав бути такий шантаж. Така моя гіпотеза.
Вадим Карасьов: "Янукович несподівано усвідомив, що опозиція не контролює Майдан".
Його злякав мітинг у п`ятницю ввечері. Він зрозумів, що ні Кличко, ні Яценюк, ні навіть міжнародні посередники, не можуть дати йому ні політичних, ні фізичних гарантій. Він зрозумів, що вони не контролюють ситуацію, і що Майдан піде в наступ. Тому він так швидко поїхав.
Його злякало усвідомлення того, що опозиція не контролює Майдан, і гарантувати йому майбутнє політичне і навіть фізичне життя вони не можуть. Грубо кажучи, він злякався народу, тому що побачив, що народ політиків вже не слухає.
Володимир Фесенко: "Янукович інтуїтивно відчув, що його заарештують, якщо він залишиться у Києві"
Версії можуть бути різні, тому що ми не знаємо всіх і обставин і нюансів того, що там відбувалося. Але мені здається, що він відчув, що втрачає владу, що його вже не підтримують силові структури. Мені розповідали, що, щойно завершилися переговори з європейськими міністрами закордонних справ і опозицією, ще угода не була підписана, а вже почали виїжджати з Адміністрації президента силові структури. Залишилась тільки «Альфа» і ще хтось.
Я не виключаю, що він це зрозумів, зокрема, і через контакти з впливовими фігурами, що він не матиме підтримки з їх боку. Він побачив, що люди починають з його партії втікати, і що його вже не збираються захищати силові структури. Я думаю, що це був вирішальний момент. Можливо, інтуїтивно, а, можливо, через певні сигнали він відчув, що, якщо залишиться в Києві, його заарештують. Або що він може просто стати жертвою Майдану. Можливо, йому розповіли про ці настрої, які були на Майдані – не визнавати угоду і позбутися Януковича, тому вирішив втікати в більш безпечні регіони.
Точно ми це будемо знати, або коли його арештують, або коли люди, які були поруч із ним, дадуть інформацію про те, що відбувалося саме в останні години його перебування в Києві.
Віталій Портников: "Угода з опозицією не влаштувала не лише Майдан, але й силовиків - і вони його зрадили"
На момент зустрічі Віктора Януковича з міністрами закордонних справ Польщі, Німеччини і Франції вже було практично зупинене пересування силових структур по урядовому кварталу і по Майдану Незалежності.
Фактично ситуація була на рівні статус-кво. Однак на цей час силовики вже усвідомили, що загинуло 75 осіб, і усвідомили рівень відповідальності за такий злочин. Увечері цього ж дня стало ясно, що Віктор Янукович погодився на фактичне перемир’я з опозицією, і на те, що в грудні будуть проведені дострокові вибори, а також буде сформований опозиційний уряд. Ці пропозиції не могли влаштувати не лише Майдан, але й силовиків, тому що вони означали, що Янукович може вже в грудні перестати бути президентом, а ще перед тим може бути сформований уряд, який так чи інакше буде здатний впливати на розслідування справ про відповідальність силових структур.
І якщо силовики продовжили б залишатися на позиціях, щоб забезпечити дію цієї угоди, це могло б призвести до нових сутичок з протестувальниками, які можуть бути проти цієї угоди, і до нових жертв. Це означало б, що відповідальність за ці дії може настати вже в грудні, або й набагато раніше. Янукович вже не міг утримувати владу в такому обсязі, яка потрібна для захисту тих, хто виконує злочинні накази.
Тоді внутрішні війська і «Беркут» залишили свої позиції – як в урядовому кварталі, так, що найголовніше, і на території резиденції Януковича в Межигір’ї. Він практично залишився без охорони, лише з невеличкою купкою людей.
Ця ситуація пов’язана з настроями на Майдані тільки тим, що якби протестувальники дійсно о 10:00 ранку пішли на Межигір’я, їм би навіть не потрібно було його штурмувати, тому що поруч з Януковичем залишалася тільки ця невеличка купка людей. Вона ще може забезпечити йому охорону при його переміщеннях по країні, але не тоді, коли він знаходився в Межигір’ї. Тому іншого варіанту, як залишити Київ, в Януковича не було.
Кость Бондаренко: "Втеча Януковича – загадка для майбутніх істориків"
Це буде тією загадкою, над якою будуть ще довго битися і дискутувати. Очевидно, що Янукович отримав якийсь сигнал – або з-за кордону, або з середовища силовиків. Це – два середовища, які могли його налякати чи якимось чином спонукати до таких дій.
Але дійсно, це – загадка. Чому людина, в якої є чисельна, технічна, військова перевага, раптом розвертається і йде? Історики, наприклад, досі сперечаються, чому Богдан Хмельницький під Збаражем відступив, хоча мав військову перевагу. Є й багато інших битв, де сторона, яка має велику перевагу, раптом капітулює. Тобто є, мабуть, якісь ірраціональні речі – чи речі, які нам здаються ірраціональними.
До речі, зауважте, що та ж сама історія вчора повторилася в Тайланді: там прем’єр-міністр, на боці якого – повна перевага, раптом кидає владу, виїжджає з країни і де-факто капітулює. Тобто є якісь незримі механізми, які приводять в дію той чи інший сценарій.
Данило Мокрик, ZAXID.NET