Я знову підпишусь за російський театр у Львові, - Федір Стригун
Народний артист України, художній керівник Національного академічного українського драматичного театру ім. Марії Заньковецької, м. Львів Федір Стригун пояснив, чому він підписався під зверненням про відновлення російського театру у Львові.
«Так, я це підписував і знову підпишу. Мотивація дуже проста, я ніколи не був проти російського театру. Я відстою позицію, що у Львові може бути і російський театр, і польський, не народний, як зараз, а високопрофесійний польський театр може бути, я за єврейський театр, вірменський. Я за всі театри світу. Я не можу бути проти театру. Бути проти театру, це бути проти тих людей, що цього театру хочуть», - наголосив Федір Стригун в інтерв’ю Vlaskor.net.
«Я підпишу будь-який лист. Але я бачу дуже просту річ. Цих двісті тисяч, які мені казали, що є російськомовних... Легко перевірити, чи вони хочуть театру. Якщо дуже потрібне російське мистецтво і російський театр, хай запросять на гастролі Сімферопольський російський театр, Севастопольський, Дніпродзержинський, Одеський, Дніпропетровський, Київський російський театр Лесі Українки, навіть Мукачівський. Нехай приїдуть сюди на гастролі і побудуть хоча б два тижні. Навіть не місяць. І щоб він був забезпечений глядачами, щоб люди прийшли подивитися на це мистецтво. Нема таких людей. Ну якщо вони з’являться і дуже захочуть це зробити, нехай шукають фінансування. Ми працюємо в своєму оточенні, українському, і маємо дуже багато проблем. Я думаю, у них буде не менше. Потрібні ж російські актори. Адже що таке російський театр? У нас же в Україні дуже багато російських театрів, актори яких розмовляють на «общепонятном железнодорожнєм языке». А повинна ж бути культура, режисери, художній керівник, багато акторів. Чи Львів – достатньо багате місто, що може запросити людей, надати їм житло, фінанси? Ніхто цього не дасть», - пояснив Федір Стригун.
За його словами, потрібно починати з простих речей. «Можливо з їхнього товариства ім. Пушкіна, де була невелика трупа. Але якщо росіяни дуже цього хочуть, то нехай до нього ходять. Мені один грузин розказував, ще коли я в Запоріжжі працював, ставили його п’єсу, я у ній грав. І питаю в нього, ця п’єса ж така погана, невже вона у вас йде в театрі. Він відповідає ствердно. Я ж питаю, хто її дивиться? Він мені: «А ніхто не дивиться». Я дивуюся. А він пояснює, що квитки купляють, щоб театр жив, а в театр не йдуть, бо п’єса погана. Так потрібно, мабуть, і росіянам, і євреям. Я поставив дві єврейських п’єси – за Гершензоном «Хелемські мудреці» і от зараз «Суботня вечеря». І я не бачу великого інтересу єврейського населення до театру. Може вони хочуть не українського, може російського, не знаю. Зараз в мене є прекрасна п’єса «Бердичів», але я не знаю, чи варто її ставити, чи буде глядач. Ми ставили і «Історію коня» Толстого, і «Одруження» Гоголя, я не бачив російськомовного глядача у нас в театрі. От українці приходять. А от російських патріотів, які люблять російську культуру, менше. Одна штука – любити язиком, а інша – любити, розуміти і відвідувати цей театр, підтримувати його. Ну, а якщо завтра буде потрібен узбецький театр у Львові, я підпишу. Я не можу бути проти театру, як актор, як режисер, як художній керівник театру Заньковецької, як голова Спілки театральних діячів західного регіону, до якого належать вісім міст Західної України. Резонанс виник би тоді, коли б я не підписав», - переконаний Федір Стригун.
Нагадаємо, у Львові хочуть відновити російський драматичний театр. З відповідним зверненням до голови ЛОДА та мера Львова звернулися зокрема художній керівник Львівського оперного театру Тадей Едер, народний артист Федір Стригун, голова обласних регіоналів Петро Писарчук.