Як Україні захистити свій інформаційний простір: поради журналістів
Львівські і харківські журналісти, які пишуть про конфлікт на сході країни та відвідують зону АТО, поділились своїми думками про те, що мала б зробити Україна, аби вберегти свій інформаційний та державний простір. Зокрема, вони наголошували, що держава повинна більш продуктивно працювати із медіа. Про це журналісти розповіли сьогодні, 26 січня, під час телемосту між Львовом і Харковом.
Припинити транслювати російський телепродукт
Журналіст і громадський активіст із Харкова Роман Черемський, який перебував у полоні бойовиків майже чотири місяці, розповів, що майже всі ополченці там ідейні.
«Мало хто з них там лише за гроші. Більшість дійсно має бажання завоювати Харків, Київ, Львів. Однак парадокс в тому, що вони у своїх їдальнях дивляться українські телеканали. А ті показують героїчні серіали про російський десант, міліцію, ДАІ і т.д.», - пояснив колишній полонений.
Підтримав колегу і львівський журналіст, який неодноразово бував у зоні АТО, головний редактор газети «Ратуша» Микола Савельєв. Він обурюється, що Національна рада з питань телебачення та радіомовлення нічого не робить. «Телеканал "Інтер" - це джерело російської пропаганди, яка ділить нашу країну. Однак він досі має ліцензію на загальнонаціональну трансляцію», - наголосив журналіст.
Змінити наповнення українських телеканалів
Журналісти із Харкова зауважили, що для багатьох жителів їхнього міста інформаційний простір за останні декілька десятків років не змінився. Деякі харківчани досі вважають себе громадянами СРСР, таких багато.
«Відколи Україна отримала незалежність, ніхто не займався тим, аби пояснити її громадянам, що вона більше не частина великого союзу, а унітарна держава», - розповів медіа-експерт і журналіст Юрій Хомайко.
Пояснювати мешканцям окупованих та прикордонних територій з АТО, що відбувається
Юрій Хомайко розповів, що у період Другої світової війни медіа вели дуже активну роз'яснювальну роботу із громадянами, поширювали різні листівки серед населення. Зараз же українська влада не пояснює населенню не тільки своїх кроків, а й ситуації в країні загалом. Натомість російська преса активно поширює свою версію подій.
«До прикладу, Щастя зараз українське, але там немає жодного українського телеканалу», - зазначив Роман Черемський.
Микола Савельєв додав, що жителі окупованих територій повинні зрозуміти, що Росія зараз веде війну фактично із російськомовним населенням України. Тоді, на його думку, жителі Донбасу не підтримуватимуть бойовиків.
Обмежити доступ до російських соціальних мереж
За оновленим законом Росії, її соціальні мережі майже повністю підвладні ФСБ. А відтак вона може контролювати та просувати поширення всіх пропагандистських постів. На думку Романа Черемського, слід заборонити в Україні всі російські соціальні мережі. Адже вони, перш за все, розпалюють ворожнечу між українськими громадянами та насаджують ідеологію 2русского мира».
«Саме російськими соцмережами поширюється найбільше неправдивої інформації. На приклад, новина про розіп'ятого хлопчика або вигадані історії переселенців»,- додав Микола Савельєв.